Pretraga tekstova
Kako poljoprivredni proizvođači na svom gospodarstvu mogu osigurati kvalitetnu i dovoljnu proizvodnju hrane za stoku? Trebaju krenuti od početka - od izbora parcele do slušanja preporuka stručnjaka.
Kvalitetna i jeftina voluminozna hrana predstavlja uvjet sigurne, moderne i ekonomski isplative proizvodnje mlijeka i govedine. Kako poljoprivredni proizvođači na svom gospodarstvu mogu osigurati kvalitetnu i dovoljnu proizvodnju hrane za stoku?
U ovoj proizvodnji , napominje Miloš Nikoletić, dipl. inž., počinje se od početka - od izbora parcele. Kukuruz ili lucerna sigurno ne mogu osigurati planirani prinos na parceli sedme klase ili na onoj koja ima nisku pH vrijednost.
Što činiti i kako doći do odgovora? Ako ima odgovora, daje ga struka. Plodored je obavezan kao i izbjegavati sjetvu u monokulturi.
"Osnovnu obradu treba obaviti na vrijeme, a to je do kraja jeseni ili početkom zime. Taj datum nam omogućava da parcela prihvati i sačuva većinu padalina u kasno jesensko - zimskom i rano proljetnom razdoblju, da bi ih iskoristila kasnije, za ljetnji sušni period", napominje.
Potrebne količine i način primjene organskih, mineralno kompleksnih i dušičnih gnojiva, najbolje je odrediti na osnovi agrokemijske analize. To je, naglašava, i najeftiniji način primjene gnojiva. Pravilo je da se fosfor i kalij obavezno unose s osnovnom obradom, kao i stajsko organsko gnojivo, a za dušik postupati prema preporuci stručnjaka. Predsjetvenu pripremu obaviti najkasnije sedam dana prije sjetve.
"Izuzetno je važno da se strogo poštuju sjetveni rokovi, odnosno, optimalno vrijeme sjetve. Lucerna i crvena djetelina siju se krajem ožujka do polovice travnja. Stočni grašak za proizvodnju krme sijati odmah čim se može ući i pripremiti predsjetveno parcela. Silažni kukuruz sije se kada se sjetveni sloj tla zagrije na 10° C", opisuje.
Djeteline se siju strojno, na dubinu od jednog do dva centimetra. Sjetvena norma je od 16 - 18 kg/ha lucerne i 14 - 16 kg/ha crvene djeteline. Za stočni jari grašak potrebno je 140 - 150 kg/ha sjemena i 15 - 20% potpornog usjeva, najčešće zobi. Kod sjetve silažnog kukuruza, treba poštivati preporuku proizvođača sjemena o broju biljaka po jedinici površine. Merkantilni kukuruz sije se s 10 % većom količinom od preporučene, ako se sije kao silažni. Najvažnije je sijati isključivo deklariranim sjemenom. Kod kukuruza koristiti hibride ranije grupe zrenja.
Najpovoljniji trenutak košnje lucerne je kada su biljke u fazi butonizacije (faza zelenog pupoljka) odnosno kada je najviše 10% biljaka u cvijetu. Samo prvi otkos (lucerne koja je u podizanju usjeva) kosi se u punom cvijetu.
Stočni grašak kosi se za zelenu krmu kada je u fazi od sredine pa do punog cvjetanja. Žetva se obavlja kada se postotak suhe tvari u biljkama spusti na 30 - 35 %. Poštujući postupak silaže, kao i primjenu inokulanata, dobivamo hranivo odgovarajućeg okusa i hranidbene vrijednosti.
"Ne treba zaboraviti ni da je silaža energetsko, polukoncentrirano hranivo. Samo planiranom pripremom, primjenom plodoreda i poštivanjem pune agrotehnike, stvaraju se uvjeti za stabilne prinose i dovoljne količine kvalitetne voluminozne hrane", zaključuje Nikoletić.
Autor: Savjetodavna RS
Tagovi
Voluminozna stočna hrana Plodored Monokultura Agrokemijska analiza zemljišta Proizvodnja krme
Autor
Više [+]
Ivana je dipl.ing. poljoprivrede te rado istražuje aktualnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i sigurne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje