Pretraga tekstova
Zbog rasta ulaznih troškova, prije svega stočne hrane koja je 60 do 70 posto skuplja nego lani, može se očekivati blagi rast cijena. Meso je trenutačno 20 posto, a mlijeko skoro 10 posto jeftinije u Hrvatskoj nego u zemljama EU-a
Zbog pada svjetske poljoprivredne proizvodnje u svijetu se ove godine očekuje rast cijena hrane, zbog čega bi moglo doći i do nemira u pojedinim zemljama, a po svemu sudeći, cjenovni udar neće mimoići ni hrvatske potrošače. Branko Bobetić, direktor Croatiastočara, kazao nam je da je meso sad 20 posto, a mlijeko skoro 10 posto jeftinije u Hrvatskoj nego u zemljama EU-a. No, čini se da je deflaciji cijena hrane, koje su na domaćem tržištu padale iz mjeseca u mjesec, na početku ove godine došao kraj. Dodaje da zbog rasta ulaznih troškova, prije svega stočne hrane koja je 60 do 70 posto skuplja nego lani, može očekivati blagi rast cijena mesa i mesnih prerađevina, odnosno mlijeka i njegovih prerađevina na hrvatskom tržištu. Na domaćem tržištu svinjsko meso je uvijek bilo 20 do 30 posto skuplje nego ono iz uvoza, dok juneće meso već godinu i pol ima prosječno 10 posto niže cijene od onog iz uvoza.
Naime, u situaciji visokih cijena hrane, koje će na globalnom tržištu rasti do 2020. godine, profitiraju zemlje izvoznice hrane, kojih ima četiri puta manje od zemalja koje su primorane uvoziti hranu. Stoga ohrabruje domaći izvoz 10.000 junadi, poznati baby beef, u posljednja tri mjeseca prošle godine. To je prvi put u posljednjih 20 godina da je pored izvezene junadi utovljeno između 2000 i 3000 junadi više od domaće potražnje.
Isto tako, ponuda domaćeg svinjskog mesa veća je od potražnje, što je dovelo do toga da Vlada sada mora intervenirati posebnim mjerama u sektoru proizvodnje goveđeg i svinjskog mesa, a donijela je i odluku o posebnim interventnim mjerama u mliječnom sektoru. Novac će se koristiti za sufinanciranje otkupa žive utovljene junadi mase veće od 500 kilograma i ne starije od dvije godine. Tijekom provedbe mjere otkupit će se do 6000 komada utovljene junadi. Četiri milijuna kuna potrebno je za intervenciju na tržištu utovljenih svinja. Novac će se koristiti za sufinanciranje otkupa do 25.000 komada utovljenih svinja.
U Slavoniji se ove zime za kupljenu svinju besplatno dobivao odojak. No, tradicionalna svinjokolja je pred izumiranjem, jer je samo u Slavoniji ove zime zaklano oko 100.000 svinja manje.
Bobetić očekuje da će te Vladine mjere biti učinkovite, odnosno da će maknuti višak mesa s tržišta.
Međutim, to je pomoć proizvođačima hrane, ali Hrvatska i dalje ima najskuplju hranu u regiji. Samo zbog niske kupovne moći još nije povećana prodajna cijena mlijeka na domaćem tržištu, iako je rasla njegova otkupna cijena. Nadalje, kruh je u Hrvatskoj gotovo dvostruko skuplji nego u Srbiji i BiH, ali hrvatski potrošači imaju jeftinije mlijeko.
Kriza koja je dovela do pada potrošnje okrenula je domaće potrošače prema jeftinijim trgovačkim robnim markama, koje su u krizi zamijenile poznatije robne brendove. U EU na hranu odlazi manje od 20 posto mjesečnih primanja, a u Hrvatskoj je to još uvijek oko 40 posto. To zabrinjava, jer rast prihoda stanovništva, klimatske promjene, visoke cijene energenata te urbanizacija utječu na promjene u potrošnji hrane koja je sve nekvalitetnija što je njezina proizvodnja jeftinija.
Autor: Marinko Petković
Tagovi
Stočarstvo Poljoprivredni proizvodi Meso Mlijeko Cijena Sufinanciranje
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/