Novim prijedlogom njemačkog ministarstva poljoprivrede propisuje se smanjenje držanja u kavezu nakon prasenja na pet dana umjesto prvobitnih 35, a boravak u prostoru nakon oplodnje smanjen je s četiri tjedna na osam dana. Mijenja se i veličina bokseva.
Njemačko Savezno vijeće Bundesrat ponovno je odgodilo kontroverzno glasanje o veličinama bokseva za svinje, a koje je bilo zakazano za 5. lipnja. I dok se aktivisti za dobrobit životinja i Zeleni pozivaju na strože propise i pokreću razne peticije, poljoprivrednicima je odgoda dobro došla jer strahuju od većih troškova ako budu morali povećati svoja prasilišta.
Podsjećamo, krmače se trenutno drže u boksevima odnosno, kako ih ondje zovu, metalnim kavezima, u kojima se mogu tek malo pomicati prema naprijed ili nazad, ali nikako ne u stranu i u kojima kada leže, ne mogu do kraja protegnuti noge. Što je još gore, u takvome položaju budu i po nekoliko tjedana godišnje - nakon oplodnje i nakon prasenja.
Mijenjaju pravilnik o veličini prasilišta - izlaze u susret farmerima
Novim prijedlogom Ministarstva poljoprivrede propisuje se smanjenje držanja u kavezu nakon prasenja na pet dana umjesto prvobitnih 35, a boravak u prostoru nakon oplodnje smanjen je s četiri tjedna na osam dana.
Što se tiče proširenja, boksevi moraju biti najmanje 2,2 metra dugi i između 65 i 85 centimetara široki, a poljoprivrednici imaju čak 17 godina da svinjce preurede u skladu s novim odredbama.
Aktivisti za dobrobit životinja godinama već pozivaju na ukidanje tzv. svinjskih kutija. Organizacija Land schafft Verbindung organizirala je prosvjede 5. lipnja nakon što je glasanje odgođeno, a potrošačka organizacija Foodwatch pozvala je njemačku političku stranku Zeleni, da ne podrže trenutni prijedlog.
"Tko pridaje toliko važnosti okolišu, ljudima i životinjama, ne može i ne smije pristati na propise koji omogućuju zatvaranje bespomoćnih životinja u tijesne željezne kutije", poručio je Matthias Wolfschmidt, veterinar i direktor međunarodne tvrtke Foodwatch.
Farmeri s druge strane strahuju od povećanja troškova ako budu morali proširivati svoja prasilišta, a brojni članovi poljoprivrednih udruga okupili su se u Berlinu kako bi upozorili na znatnu ekonomsku štetu koju bi njemački poljoprivrednici mogli pretrpjeti.
"Ako novi prijedlozi stupe na snagu, trebao bih ponovno obnoviti i uložiti između 300 i 400 tisuća eura, a pored skupe konverzije svoje bi stado trebao smanjiti za 100 krmača“, rekao je za euractiv stočar Enno Garbade koji je prije četiri godine obnovio staju s novih 380 svinja.
U Danskoj, Nizozemskoj i Austriji postoje zakoni koji propisuju da se krmača u boksu može držati samo nekoliko dana, dok je u Švedskoj ovaj način držanja zabranjen još od 1998., a u Velikoj Britaniji od 1991. godine.
Njemačka je najveći proizvođač svinjskog mesa u EU, a slijede ju Španjolska, Francuska i Poljska.
Ako se dogovori postignu na vrijeme, Savezno vijeće Bundesrat održat će glasovanje 26. lipnja 2020 godine.
Tagovi
Autorica