Pretraga tekstova
Daljnja laboratorijska pretraživanja su u tijeku kako bi se utvrdilo radi li se o visokopatogenoj influenci ptica, navode iz Ministarstva.
Nakon što je nedavno otkrivena kod sedam uginulih labudova u Sisačko-moslavačkoj županiji, ptičja gripa u istoj je županiji potvrđena i kod domaće peradi.
Kako je priopćilo Ministarstvo poljoprivrede, virus influence ptica, podtip H5N1, potvrđen je jučer na jednom gospodarstvu smještenom u naselju Staro Pračno.
Dan prije, isti podtip virusa potvrđen je u jednog uginulog crvenokljunog labuda s područja Varaždinskog jezera u Varaždinskoj županiji, međutim još se uvijek čeka rezultat laboratorijskog pretraživanja u odnosu na patogenost virusa.
Kada je u pitanju domaća perad, navode da je na predmetnom gospodarstvu uočeno uginuće u posljednjih nekoliko dana te je u lešine domaće guske u Hrvatskom veterinarskom institutu potvrđena bolest.
"Daljnja laboratorijska pretraživanja su u tijeku kako bi se utvrdilo radi li se o visokopatogenoj influenci ptica", navode iz Ministarstva.
Zaraženo gospodarstvo je stavljeno pod nadzor veterinarske inspekcije Državnog inspektorata i u koordinaciji s Upravom za veterinarstvom i sigurnosti hrane Ministarstva poljoprivrede određene su i provode se mjere iskorjenjivanja bolesti na predmetnoj lokaciji. Trenutno je ondje, kažu, na snazi zabrana premještanja životinja i proizvoda, usmrćena je sva perad, provodi se čišćenje i dezinfekcija te druge mjere.
Nadalje, u slučaju potvrde visokopatogene influence ptica u domaće peradi bit će određeno područje pod ograničenjem u kojima će se provoditi daljnje mjere za rano otkrivanje, sprječavanje širenja i iskorjenjivanje koje, osim mjera određenih Naredbom o mjerama za sprečavanje pojave i širenja influence ptica na području Republike Hrvatske (NN broj 127/20), uključuju i popis svih gospodarstava na kojima se drži perad i broja i kategorije držane peradi, obavezno zatvaranje peradi i ptica u zatvorene prostore/nastambe, kliničke preglede i uzorkovanje te druge mjere.
Podsjećaju i držatelje peradi i ptica u zatočeništvu da se radi o izuzetno opasnoj bolesti koja izaziva vrlo velike gubitke u proizvodnji te da je rano otkrivanje jedini način sprječavanja daljnjeg širenja na druga gospodarstva. Stoga je iznimno važno odmah prijaviti svaki znak bolesti, smanjeno uzimanje hrane i/ili vode i uginuća ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji kako bi se odmah uzeli uzorci za pretraživanje na influencu ptica.
Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede, osigurala je 24satnu pripravnost na broju telefona 099/4392-507 na koji građani mogu prijaviti svako povećano uginuće ili znakova bolesti u divljih ptica.
Tagovi
Ptičja gripa Influenca ptica Domaća guska Labud
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.
Tea Januš
prije 3 godine
Također, ne znam jel to ubog gripe koja je “u zra” ili nekog pijeska koji se također širi, ali vlada i nestašica jaja. Ok, koke manje nesu zimi, ali 3 jaja dnevno na 200 kokica je zabrinjavajuće.