Pretraga tekstova
Ulaganjem 4,24 milijarde kuna, 2021. proizvest ćemo gotovo tri puta više mlijeka nego sada
Hrvatska će, kako najavljuju iz Ministarstva poljoprivrede, u okviru novog operativnog programa razvoja govedarsko-mliječnog sektora, do 2021. proizvoditi milijardu i 424 milijuna litara mlijeka! Da bi pomuzla tu golemu količinu mlijeka u razdoblju 2014.-2020., u adaptaciju postojećih i gradnju novih mliječnih farmi namjerava se investirati 4,24 milijarde kuna. Istodobno će u proizvodnju domaće teladi uložiti 1,04 milijarde te u tov junadi još pola milijarde kuna.
Ciljevi programa su podizanje konkurentnosti sektora govedarske proizvodnje, razvoj poluekstenzivnih sustava proizvodnje i sustava proizvodnje za specijalne namjene ali i razvoj i unaprjeđenje proizvodnje hrvatskih autohtonih pasmina.
Mjere koje će biti obuhvaćene programom, čine investicije u nove proizvodne kapacitete (minimalno 200 milijuna eura godišnje uz 50 posto EU učešća), kratkoročne mjere za restrukturiranje sektora, optimalizacija zemljišnim resursima, edukacija te podizanje razina sposobnosti i vještina (trening centar).
"Program će biti osnova za razvoj sektora kroz Program ruralnog razvoja u kojem ćemo od 2014. godine imati na raspolaganju 333 milijuna eura godišnje“ naglašavaju iz Ministarstva.
1,4milijarde litara mlijeka godišnje ciljana je proizvodnja, a o mjerama iz novoga programa prošloga su tjedna informirani predstavnici poljoprivrednih udruga koje okupljaju obiteljska gospodarstva i velikih proizvodnih sustava, dok se njegova javna prezentacija najavljuje za kraj godine. Projekt sedmogodišnje obnove i jačanja govedarsko-mliječnog sektora financijski je težak 5,82 milijarde kuna, od kojih će 2,11 milijardi biti nepovratna potpora iz europske blagajne, fonda za razvoj ruralnih prostora, a ostatak bi trebali biti bankarski krediti uz povoljne uvjete.
Proizvodnja mlijeka ove je godine pala na količine nezabilježene dulje od desetljeća, tov junadi također bilježi minuse, no u manjim parametrima nego mlijeko. Srpanj je, prema podacima Poljoprivredne agencije, zaključen sa 302 milijuna kilograma otkupljenoga mlijeka. To je manje za 72 milijuna kilograma nego u srpnju 2012., izgubljen je prosječan otkup za razdoblje od mjesec i pol dana.
U novom programu stoji da, za razliku od prethodnoga koji je završen 2010., neće biti ograničenja u smislu najmanje veličine obiteljskih gospodarstava koja mogu aplicirati na investicijske potpore. Sukladno kriterijima Europske unije, koja u planskom razdoblju do 2020. predviđa posebne financijske pogodnosti kroz nepovratne potpore upravo za male obiteljske farme u ruralnim prostorima (50% od investicije) te za osobe mlađe od 40 godina (do 70%) zainteresirane za uključivanje u poljoprivredu, i u hrvatskom programu kao novi cilj ističe se zaustavljanje depopulacije ruralnih područja.
Što mislite, može li se stanje u govedarsko-mliječnom sektoru do 2021. drastično promijeniti?
Foto: RGBStock.com
Tagovi
Operativni program razvoja govedarsko-mliječnog sektora 82 milijarde kuna Investicijski ciklus Proizvodni kapacitet Restrukturiranje Gradnja farmi Kreditne linije Razvoj ruralnih područja
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Opg Goran
prije 11 godina
tko vise pusi te price????koji su to smijehi,,,to ni dijete vise nebi vjerovalo,,