Pretraga tekstova
Umjesto klanja, novi zakon nalaže korištenje tehnologije koja će spriječiti da se muški pilići uopće izlegu.
Početkom iduće, 2022. godine Njemačka bi trebala prestati s praksom 'mljevenja' jednodnevnih muških pilića. Ovom će odlukom postati prva zemlja Europske unije koja će uvesti zabranu ovakvog načina usmrćivanja tek izležene peradi.
Nacrt zakona njemačka je Vlada potpisala u srijedu, a umjesto klanja, on nalaže korištenje tehnologije koja će spriječiti da se oni uopće izlegu - tako što će prije toga identificirati spol životinje, a jaja će biti uništena.
U kasnijoj fazi tranzicije, od početka 2024. bit će pak dopuštene samo metode korištene puno ranije u procesu inkubacije, a čiji će cilj biti taj da sam embrij prilikom uništavanja ne osjeti bol.
Ovu je odluku, podsjetimo, prije godinu dana uz Njemačku najavila i Francuska.
Kako EU sve više vodi brigu o dobrobiti životinja, ovaj se, nekada uobičajen proces u industriji jaja sve više smatra neetičkim.
Da ponovimo, nakon što se pile izleže, ovisno o tome je li muškog ili ženskog spola, ono ide na daljnju "obradu". U slučaju da je žensko, kroz skoro vrijeme će postati koka nesilica, najčešće u kaveznom uzgoju. U slučaju da je muško - ne služi ničemu jer niti nese jaja niti ga se može utoviti kao brojlere.
Stoga se odmah nakon što izađu iz jaja muški pilići odvajaju na posebnu traku kojom dolaze do stroja koji ih melje na živo, što je postupak koji se još zove maceracija.
Prijedlog njemačkog zakona predložila je ministrica poljoprivrede Julija Klöckner koja je na otvaranju berlinskog Zelenog tjedna izjavila kako ovakvu praksu koja se provdi svugdje u svijetu smatra etički neprihvatljivom.
Kako piše dw, u toj se zemlji na ovaj način ubije oko 45 milijuna muških pilića. Predviđa se da će novi standard poskupjeti proizvodnju što će se, posljedično, nadoknaditi višim cijenama jaja i mesa.
Bez obzira na promjene, i dalje postoje kritičari. Tako predsjednik Njemačkog udruženja za zaštitu okoliša i prirode, Olaf Bandt kaže da nova praksa nije rješenje. "Restrukturiranje stočarstva nam je odavno potrebno i to prema sustavu koji ne razvrstava životinje po tome jesu li korisne ili ne", izjavio je misleći pritom na proizvodnju s dvostrukom namjenom - proizvodnjom jaja s jedne te mesa s druge strane.
Jedan od takvih primjera je i izraelski start-up Soos gdje razvijaju tehniku kojom se u inkubatoru mijenja spol embrija s muškog na ženski
Zastupajući potrošače, izvršni direktor Foodwatcha, Martin Rücker upozorio je da svatko tko se bori za dobrobit životinja mora stati na kraj ludilu okrutnosti koje proživljava perad.
Smatra da čak i ako praksa mljevenja pilića u Njemačkoj bude zabranjena, "ovo neće apsolutno ništa promijeniti u nepodnošljivoj patnji kokoši nesilica", rekao je.
Tagovi
Industrija jaja Muški pilići Mljevenje Njemačka Zabrana
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?