Pretraga tekstova
Razne bolesti i loše gospodarenje mljekarskom sektoru nisu donijele ništa dobro, a kakva će biti 2014. ovisi o Strategiji ruralnog razvoja
Proizvodnju mlijeka nije lako obnoviti, a stišću je i razne bolesti koje zapravo nisu opasne za čovjeka, no opasne su za proizvodnju. Prošle je godine mljekarstvo u Hrvatskoj, osim niskim otkupnim cijenama i aflatoksinom, bilo obilježeno i enzootskom leukozom goveda s kojom su se zadnji put mljekari susreli 2011. Kako je otkupna cijena mlijeka sve niža, a troškovi proizvodnje sve veći, za mljekare koji su povećali svoja stada na poticaj države, godina je bila udarna. Najveći broj zaraženih goveda te najveći broj zaraženih mliječnih farmi i obiteljskih gospodarstava ustanovljen je u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji. Zaraženo meso nije upotrebljivo, a proizvodnja mlijeka je iznimno smanjena. Ekonomske štete uslijed leukoze bile su velike.
Do početka listopada, u Hrvatskoj je bilo pozitivno oko 650 goveda iz 180 stada - a sva su upućena na klanje kako bi se bolest iskorijenila. Bio je ovo još jedan udarac hrvatskim govedarima i mljekarima koji su i ovako dovedeni na rub propasti. Sve veći broj njih odustaje od ove proizvodnje, a ostaju dugovi, krediti i pitanje - kako uopće mogu preživjeti hrvatski stočari i je li ovo kap koja je prelila čašu?
Tagovi
Enzootska leukoza Mljekarski sektor Bolesti OBŽ Klanje Farme Poljoprivredna strategija
Partner
Sv.L.B.Mandića bb,
Osijek,
Hrvatska
tel: (031) 400 - 000,
e-mail: marketing@ostv.hr
web: http://www.osjecka.com
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Pajdakuša 11.04.2025. Priprema za sadnju krumpira.