Suša je mnogima već prepolovila ili potpuno uništila urod kukuruza. No, to nije tako kod Ivana Kmetića iz Alilovaca.
Ovogodišnja suša pred poljoprivrednike stavlja ozbiljne izazove. Ne samo u vezi uroda nego i pripreme hrane za životinje koju će koristiti tijekom nadolazeće zime.
Mnogima je već prepolovila ili potpuno uništila urod kukuruza. No, to nije tako kod Ivana Kmetića iz Alilovaca kojeg je ekipa Poljoprivredne televizije proteklog mjeseca posjetila za vrijeme pripreme silaže.
"To nam je hrana za goveda tijekom cijele godine. Posao traje dva dana, a pomažu nam prijatelji", kazao je Ivan dodavši da silažu moraju pokriti da ne bi došla u kontakt sa zrakom i kvarila se.
Tijekom dva dana pripreme obrat će osam hektara kukuruza. Iako tijekom posjete novinarske ekipe još nije dozrio do kraja on je na njegovim njivama bio u dobrom stanju za pripremu silaže. "Bit je da mora biti vlažan da može provriti, od 70 do 80 posto u zriobi. Silaža bi trebala biti pokrivena 40 dana i vrit", pojasnio je.
Ovogodišnji posao silaže uranio je 15-ak dana nego inače kada se obavlja početkom rujna u godinama s više oborina.
Pored silaže Ivanova obitelj će za zimsku hranidbu životinja prirediti i rolo bale od lucerne i ljulja. Na imanju imaju 33 muzne krave, 15 bikova te 30 junica i telića. Silaža koju pripremaju trebala bi biti dovoljna.
"Kukuruzi su dosta dobri unatoč suši. Malo jesu manji klipovi i nije rod kao dosadašnjih godina, ali ima mase što je najbitnije", istaknuo je Ivan.
Međutim, nada se višoj cijeni mlijeka. Posljednji obračun bio im je u lipnju kada su za litru mlijeka dobili 3,20 kn. Plavi dizel od tada je poskupio nekoliko puta kao i gnojivo, no Ivan kaže da nekako uspijevaju zaokružiti proizvodnju.
"Krpamo ratarstvom stočarstvom. Obrađujemo 80 ha pa prodamo i nešto žitarica. Živimo, ali cijena mlijeka bi trebala biti viša", napominje dodavši da nema smisla da litra u trgovini košta 10 kuna, a oni dobiju nešto više od tri kune.
Unatoč svemu ne misli odustati od proizvodnje koja se u njihovoj obitelji prenosi s generacije na generaciju. Cijene repromaterijala nepredvidive su, ali radit će, kaže, dokle god bude zarade.
Više o Ivanom gospodarstvu pogledajte u videoprilogu:
Tagovi
Autorica
Partner
Požega,
Hrvatska
tel: 034 202-192,
e-mail: [email protected]
web: http://www.poljoprivredna.tv