Broj krava simentalske pasmine smanjen je prošle godine, čulo se na redovnoj skupštini Središnjeg saveza hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda (H.U.SIM.).
Hrvatska je u 2017. godini ukupno imala 100.078 krava simentalske pasmine što je pad u odnosu na prošlu godinu od 5.311 krava. Od navedenog broja krava 50.511 ih je bilo u kontroli mliječnosti. Prosječna proizvodnja po kravi simentalske pasmine u kontroli mliječnosti bila je 5.000 kg mlijeka sa 4,05% m. m. i 3,35% proteina, iznio je voditelj uzgojnog programa Središnjeg saveza hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda (H.U.SIM.) Josip Crnčić na godišnjoj skupštini održanoj u Grubišnom Polju. Naglasio je pritom da na provedbi uzgojnog programa zajednički rade Hrvatska poljoprivredna agencija (HPA), H.U.SIM. i centri za reprodukciju.
U prošloj godini, dodao je, od strane djelatnika HPA izvršena je linearna ocjena vanjštine 3.477 prvotelki simentalske pasmine goveda. U programu ciljanog sparivanja bilo je 447 ženskih grla. Prosječna proizvodnja bikovskih majki bila je 8.199 kg mlijeka sa 4,2% m. m. i 3,50 % proteina što je povećanje za skoro 221 kg mlijeka u odnosu na 2016. godinu. Za ciljana sparivanja u 2018. godini za bikovske očeve korišteno je 7 progeno testiranih i 13 genomski testiranih bikova.
Prošle je godine genotipizirano 59 muške teladi. Tri mlada bika su na čekanju za preuzimanje u centre za reprodukciju (CUO Varaždin i CUS Antunovac) dok su četiri muška teleta kao potencijalni kandidati na čekanju novih uzgojnih vrijednosti. Crnčić je predstavio i prosječne uzgojne vrijednosti genotipiziranih teladi u Hrvatskoj, Sloveniji i Bavarskoj iz kojih se vidi da je prosječna ukupna uzgojna vrijednost genotipizirane teladi tijekom 2017. godine u Hrvatskoj bila 115, u Sloveniji 105 a u Bavarskoj 118.
"Ovi rezultati pokazuju koliko se ozbiljno radilo na genotipizaciji te kako odbor za uzgoj saveza kojega čine uzgajivači, stručnjaci iz HPA i Savjetodavne službe radi odlično. Dobar rad odbora ali i važnost časopisa "Uzgoj goveda" kojim se educiraju uzgajivači, potvrđuje i tablica najkorištenijih bikova-očeva teladi u 2017. godini gdje je među prvih 15 najkorištenijih bikova 10 bikova koji se intenzivno koriste u umjetnom osjemenjivanu ili se koriste kao bikovski očevi u njemačkom i austrijskom uzgoju. Posebno veseli činjenica kako su među tim najkorištenijim bikovima i dva bika iz hrvatskog uzgojnog programa Wamures i Mozilla", rekao je Crnčić.
Naglasio je pritom i da ne treba biti zadovoljan s brojem kandidata koji se godišnje genotipizira ali ni s brojem farmi koje sudjeluju u provedbi genotipizacije. Naime, u provedbi genotipizacije sudjeluje 60 farmi, sa svega 10 farmi dolazi preko 2/3 kandidata. Stoga u narednom razdoblju treba raditi na povećanju broja planskog sparivanja kako bi se povećao broj kandidata za genotipizaciju ali i broj farmi, navode iz HPA.
Tagovi
Autorica
Partner
Hrvatska poljoprivredna agencija
Ilica 101,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 1 3903 157,
e-mail: trziste@hpa.hr
web: http://www.hpa.hr/
Opg Goran
prije 7 godina
Gospon Celovec,je u nedavnom clanku kritizirao genetiku u Hrvatskoj,molim lijepo da ga se poduci malo.Poslati ga na tecaj,hahaha
ERNEST PAJDLIN
prije 7 godina
Sigurno je največi problem nastao u startu sa master planom propalih farmi,forsirali su se veliki projekti a male se gušilo,ali matematika i surova realnost su večinu pokopali,jer ako netko nije mogao funkcionirati sa 60-80 komada ,sigurno niti sa čarobnim štapićem ne može napredovati sa 300-400 komada,a kolika se samo muljaža radila i radi oko dodjele zemlje velikima stočarima na uštrb malih,ma nije niti čudno što nam je onda stočarstvo na dnu,ako propada barem se mi mali možemo nadati da budu i ovi pojedini tajkuni stočarstva popadali sa svojim milijunskim iznosima poticaja.
Stjepan Žunac
prije 7 godina
Od 1990-te godine se provodi ista politika vezano za stočarstvo, svake godine se smanjivao broj krava, najaktualniji ponor je nastao od 2005 godine! A niti današnja politika se nije promijenila prema stočarstvu u kompletu. Isplate poticaja su ciljane prema ratarstvu, stočarstvo se ostavlja za zadnje iako svatko zna da je od 2-5 mjeseca najvećakriza za stočare koji zbog razno raznih razloga moraju kupovati hranu. Toliko o svima i o njihovim "mjerama" za spas stočarstva!!!