Radi se o globalnom trendu informatizacije i u poljoprivrednom sektoru. Ruski proizvođači mlijeka ne zaostaju za svjetskim standardima te su spremni ponuditi tržištu nova rješenja.
Krava na zelenom pašnjaku, obasjana suncem, pase mirisnu travu i udiše svjež planinski zrak - ovako svi zamišljamo prirodni uzgoj krave koja će dati ukusno mlijeko i meso.
Stvarnost za većinu krava, a onda i nas potrošača je uglavnom drugačija. Krave se uglavnom uzgajaju u zatvorenim ili poluotvorenim farmama, na nekoliko kvadratnih metara, okružene sivim betonom.
No, kako je znanost pokazala da sretne krave daju finije i kvalitetnije mlijeko i meso, ruski su se poljoprivrednici udružili sa IT sektorom te osmislili VR naočale koje kravama prikazuju virtualnu stvarnost - zelene pašnjake pune sunca.
Prototip naočala za virtualnu stvarnost testiran je na farmi u Moskovskoj regiji radi poboljšanja uvjeta za krave. Radi se o globalnom trendu informatizacije i u poljoprivrednom sektoru. Ruski proizvođači mlijeka ne zaostaju za svjetskim standardima te su spremni ponuditi tržištu nova rješenja, stoji na stranicama Ministarstva poljoprivrede i hrane Moskovske regije.
Uz uobičajene uvjete držanja stoke, sve se više obraća pažnja na emocionalno stanje životinja. Primjeri mliječnih farmi po svijetu pokazuju da se količina, ali i kvaliteta mlijeka povećava u mirnoj atmosferi.
Tako američki farmeri u štale ugrađuju automatske rotirajuće četke koje "glume" masera. U ovom ministarstvu kažu kako se u Europi koriste robotski sustavi kako bi osigurali stoci što više slobode kretanja. U moskovskim predgrađima proizvođači kravama puštaju klasičnu glazbu.
Na Sveučilištu Wageningen u Nizozemskoj proučavali su okolišne uvjete te je zaključeno da oni imaju značajan utjecaj na zdravlje krava, ali i na kvalitetu i količinu proizvedenog mlijeka. Ovo otkriće potvrđuju i istraživači Škotskog ruralnog fakulteta. Na temelju intervjua s poljoprivrednicima koji koriste različite sustave za poboljšanje dobrobiti stoke, zaključeno je kako takvi uvjeti imaju pozitivan učinak na kvalitetu mlijeka.
Programeri studija virtualne stvarnosti u suradnji s veterinarima i savjetnicima iz proizvodnje prilagodili su VR-naočale za ljude, uzimajući u obzir strukturne značajke glave krava. Na temelju brojnih studija vida goveda, pokazujući kravama koje bolje percipiraju nijanse crvenog dijela spektra i slabije zelene i plave tonove, tvorci virtualne stvarnosti stvorili su jedinstven program simulacije ljetnog polja.
Poboljšana tehnologija trebala bi utjecati na cijelu industriju. Tijekom prvog testa stručnjaci su zabilježili smanjenje anksioznosti i porast cjelokupnog emocionalnog raspoloženja stada. Utjecaj VR naočala na proizvodnju mlijeka krava pokazat će se daljnjom sveobuhvatnom studijom.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 5 godina
Očito i hrvatski političari nose specijalne naočale kroz koje vide svjetlost ,a ne crnilo u hrvatskoj poljoprivredi !
Marta Radić
prije 5 godina
Auuu i krave će postati virtualne jer ih uskoro neće ni biti..kuda ide ovaj svijet!!!