Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Neizlječiva virusna bolest
  • 24.02.2018. 18:00

Kako suzbiti artritis encefalitis koza?

Virus se širi preko hrane, preko zajedničkih jasala, preko sline, zrakom, spolnim putem, izmuzištem, dubokom steljom, a moguće je širenje i tijekom provedbe raznih veterinarskih mjera.

  • 1.196
  • 34
  • 0

Artritis encefalitis. Artritis - upala zglobova. Encefalitis - upala mozga. Upala zglobova se javlja kod odraslih koza, a upala mozga kod mlađih jedinki, najčešće do jedne godine starosti. Ovako najjednostavnije ovu bolest predstavlja Dejan Bugarski iz Znanstvenog instituta za veterinarstvo Novi Sad.

"O ovoj bolesti pričamo, pošto su se pojedini proizvođači uvjerili u posljedice. Neki sa životinjama u svom stadu, a drugi koji su probali prodati koze. Artritis encefalitis uzrokuje virus i spada u grupu tzv. sporih infekcija. Tu je zamka koja omogućava širenje bolesti. Oboljenje je doživotno. Jednom oboljela životinja je doživotni širitelj virusa. Bolest se ne može liječiti. Ne postoji cjepivo. Jedina sretna okolnost je što bolest nije opasna po ljudsko zdravlje", objašnjava Bugarski.

Kako dolazi do zaraze životinja?

Zaraza životinja na farmama dolazi najčešće u prvim danima života uzimanjem prvog mlijeka.

"Kada se kreće u suzbijanje bolesti na farmi, obično se vodi računa o tome da jarad ne dobivaju nepasterizirano majčino mlijeko. Ali se često zanemari činjenica da se jarad mogu zaraziti u bilo kojem razdoblju kasnijeg života, zato što se virus širi preko hrane, preko zajedničkih jasala, preko sline, zrakom, spolnim putem, izmuzištem, dubokom steljom, a moguće je širenje i tijekom provedbe raznih veterinarskih mjera.  Uz to moguće je prenošenje s ovaca na koze", napominje Bugarski.

Dejan Bugarski
Bugarski:  Jednom oboljela životinja je doživotni nositelj virusa. ​​​

Simptomi artritis encefalitisa

Dodaje da postoji pet genotipova i više podtipova virusa i da oni mutiraju od onih koji ne prave do onih koji čine značajnu štetu:

"Od same zaraze pa do simptoma mogu proći mjeseci i godine. Ali kroz sve to vrijeme životinja je izvor zaraze za druge životinje. I to je razlog što se virus toliko proširio. Ima jedinki koje su cijeloga života zaražene i nikada neće pokazati kliničku sliku".

U kasnijem tijeku bolesti dolazi do otoka zglobova, zbog čega je kretanje životinja otežano. Može se javiti mastitis. Može se javiti i kronična upala pluća, kada je prisutno otežano, ubrzano disanje. Vrlo često se vidi mršavljenje životinje. Kod mladih životinja, gdje dolazi do upale mozga, životinje pokazuju nekoordinirano kretanje.

Da se ne bi vizualno pogriješilo u procjeni bolesti, laboratorijska dijagnostika će jedina pozdano dati odgovor na pitanje - je li životinja zaražena. Ono što je problem je da od trenutka zaraze životinje, pa do pojave antitijeela, može proći nekoliko mjeseci. To znači da je životinja koja je zaražena i potencijalni izvor zaraze za druge životinje nekoliko mjeseci nevidljiva za laboratorijsku dijagnostiku.

Kako pristupiti iskorjenjivanju infekcije?

Teorijski - trebalo bi presjeći sve puteve zaraze novih životinja, a vremenom, s obrtom stada da prevagnu životinje koje su nezaražene, a zaražene izuzimati iz proizvodnje. Praktično - to se može provesti, ali je potrebno puno znanja, strpljenja, i na kraju novca. Dejan Bugarski navodi koje su to faze u iskorjenjivanju bolesti:

"Prvi korak je hranidba pasteriziranim kolostrumom na 45°C u trajanju od sat vremena. Zatim daljnja hranidba pasteriziranim mlijekom ili zamjenom za mlijeko i obavezno razdvajanje jaradi od odraslih životinja. Upravo da bi presjekli širenje virusa s nezaraženih na zaražene jedinke".

Unutar stada se može primijeniti više metoda: da se razdvajaju zaražene od nezaraženih jedinki, da li će sve ostati u istom stadu, da li će se pristupiti klanju jedinki ako je njihov broj mali koju bi trebala pratiti daljnja provjera ostalih tzv. seronegativnih koza.

Foto: Đorđe Simović


Tagovi

Dejan Bugarski Artritis encefalitis Koza Jare Bolesti koza


Autor

Đorđe Simović

Više [+]

Agrarni novinar 15 godina. Objavljuje u tiskanim i elektronskim medijima u zemlji i regiji. Nositelj više nagrada za agrarno novinarstvo. Moto: "Nemoj pa se ne boj."