Pretraga tekstova
Goveda mogu osjetiti hladnoću ako gube više tjelesne topline nego što je mogu proizvesti.
Krave više vole hladnije vrijeme, zimsku sezonu, a da se ugodno osjećaju na snijegu, primijetit ćete i kada povremeno izvedu poneki skok u snježnom prekrivaču. Izgleda kao da na niskim temperaturama postižu vrhunsku formu, piše Agrarheute.
To potvrđuje i Nina Keil, znanstvena suradnica Centra za dobrobit životinja pri Švicarskom saveznom zavodu za sigurnost hrane i veterinarske poslove u Agroscope-u.
"Ako se goveda mogu zaštititi od vremenskih neprilika, ako su zdrava i dobro hranjena, mogu generalno ostati na otvorenom tijekom cijele godine", navela je Keil.
Ipak, napominju kako goveda mogu osjetiti hladnoću ako gube više tjelesne topline nego što je mogu proizvesti. Riječ je o tzv. "hladnom stresu" koji se može prepoznati po njihovom ponašanju, poput drhtanja ili nakostriješene dlake.
Životinje koje trpe stres od hladnoće stoje sa savijenim leđima i izbjegavaju ležanje na mokrom tlu. Zato je pri niskim temperaturama ključno da ne budu mokre do kože i da se mogu skloniti od vjetra. Dobar zaklon od vremenskih neprilika podrazumijeva da je on suh, zaštićen od vjetra i osiguran steljama za ležanje. Kada je zima suha, većina domaćih životinja pokazuje veliku otpornost na hladnoću.
Mliječne krave u laktaciji proizvode puno topline. Što više mlijeka proizvode, to više topline nastaje, jer je vime visoko opskrbljeno krvlju. One koje daju puno mlijeka mogu bez problema podnijeti temperature i do minus 20 stupnjeva.
Također, važno je uzeti u obzir da su telad podložnija stresu od hladnoće u usporedbi s odraslim grlima, zato što se rađaju s malo tjelesnih rezervi i relativno tankim krznom. Što su starija i bolje uhranjena, to više hladnoće mogu podnijeti.
Zatvoreni prostori za telad ovdje pružaju vrlo dobru zaštitu, pod uvjetom da u njima imaju debelu i suhu stelju. Zbog još nerazvijenog imunološkog sustava, ona su podložna bolestima.
Bolesne životinje lošije podnose stres od hladnoće od zdravih i stoga im je bolje da ostanu u štali.
Tagovi
Hladni stres Krave zimi Hladnoća za krave Krave u snijegu Mliječne krave Telad zimi
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka i digitalna marketing menadžerica, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Cvjetni prah, poznat kao polen ili peludna zrnca, jedinstveni je dar prirode! ✔ Sadrži optimalno uravnotežen omjer vrijednih prirodnih sastojaka neophodnih za dobro zdravlje i vitalnost te ga s pravom nazivamo ‘super hranom’. Pčelinji polen... Više [+]
Cvjetni prah, poznat kao polen ili peludna zrnca, jedinstveni je dar prirode!
✔ Sadrži optimalno uravnotežen omjer vrijednih prirodnih sastojaka neophodnih za dobro zdravlje i vitalnost te ga s pravom nazivamo ‘super hranom’. Pčelinji polen nutritivna je riznica zdravlja, prepun je vitamina, minerala i antioksidansa, koji prema recentnim znanstvenim istraživanja, preveniraju nastanak brojnih bolesti, uključujući i rak
✔ Pčelinji polen je mješavina cvjetnog polena, nektara, enzima, meda, voska i pčelinjih izlučevina. Medonosne pčele koje traže hranu skupljaju pelud s biljaka i prenose ga u košnicu, gdje se pohranjuje i koristi kao hrana za zajednicu. Pčelinji polen ne treba brkati s drugim pčelinjim proizvodima kao što su med, matična mliječ ili saće
✔ Nedavno je pčelinji polen postao popularan u zdravstvenoj zajednici zbog svojih ljekovitih svojstava; prepun je hranjivih tvari, aminokiselina, vitamina, lipida, a sadrži i preko 250 aktivnih tvari. Štoviše, Savezno ministarstvo zdravstva u 🇩🇪 priznalo je pčelinji polen kao lijek.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje