Pretraga tekstova
Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede pojasnila je kako do kategorije koja vaše zdrave životinje spašava od usmrćivanja zbog afričke svinjske kuge.
Stanje s afričkom svinjskom kugom ne jenjava, a ogorčenje je sve veće koje je ovoga vikenda dovelo i do uhićenja 45-godišnjaka s područja općine Drenovci zbog prijetnji službenoj osobi.
Kako je navela Policijska uprava vukovarsko-srijemska, kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je kako je 21. srpnja 45-godišnjak putem telefona prijetio ozljeđivanjem 53-godišnjaku, koji u svojstvu veterinarskog inspektora u zonama ograničenja provodi mjere suzbijanja ASK. Osumnjičeni je jučer, 23. srpnja, predan pritvorskom nadzorniku te će protiv njega biti podnesena kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu.
Da je situacija teška, čuo je i premijer Plenković u Otoku gdje su ga dočekali brojni uzgajivači s konkretnim pitanjem zašto se ubijaju zdrave životinje i ne dozvoljava da sami zakolju svinje. O zarazi se pričalo i na saborskom Odboru za poljoprivredu gdje je istaknuto da treba nastaviti razgovore s klaoničarima i prerađivačima mesa kako se zdrave životinje ne bi eutanazirale već bi išle na klanje i u preradu. Predsjednica Odbora Marijana Petir pozitivnim je ocijenila izuzeće koje je Hrvatska dobila od Europske komisije za premještanje svinja u zatvorenim sustavima i održavanje klaonica koje će raditi po posebnim uvjetima.
Ipak neće biti preventivne eutanazije zdravih svinja na objektima 0, 1 i 2 kategorije?
No, najveći naglasak stavlja se na rekategorizaciju objekata koja znači da, osim ako ne dođe do bolesti, vaše svinje neće biti eutanazirane. Tako onaj tko je u kategorijama 1 i 2, mora ispraviti nedostatke i pokrenuti proceduru rekategorizacije u kategoriju 3 ili 4. Oni koji nisu sigurni u koju pripadaju, isto mlogu doznati od svog nadležnog veterinara.
Kako ističu iz Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, kategorije se mogu promijeniti odazivom na tečaj Biosigurnosne mjere u uzgoju svinja koje će se održati 25. i 26. srpnja u Poduzetničkom inkubatoru u Virovitici. Održava se od 11 sati do 13 sati, za polaznike rekategorizaciju plaća Ministarstvo poljoprivrede, a uvjet je registrirano poljoprivredno gospodarstvo kao nositelj ili član.
Predavačice su više stručne savjetnice Ljubica Kravarščan i Mirela Šarić-Jovičić, a prijaviti se možete ovdje.
Ujedno, uzgajivači koji nemaju registrirano PG doznat će što sve trebaju izmijeniti te kako kod nadležne veterinarske institucije pokrenuti promjenu kategorije, nakon ispunjavanja svih uvjeta. U ovom slučaju rekategorizaciju plaća posjednik, a riječ je o oko 38 eura.
Tagovi
Afrička svinjska kuga ASK Rekategorizacija Tečaj Savjetodavna Prijava Biosigurnosne mjere
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
I opet :)
Howard Watson
prije 1 tjedan
Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/ Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Pogledajte na you tube prilog sa seljakom Jozom Marićem,pa zaključite sami.Prilog je pod nazivom Kraj tradicionalnog uzgoja svinja u Hrvatskoj.
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Rekategorizacija je samo mogućnost koju 99,9% seoskih domaćinstava nemože ispuniti s obzirom na njihove propise.Tako je ta mogućnost ustvari samo bacanje magle,kako bi u stvari skrenuli pozornost sa problema koji hoće sakriti,a to je da ljudi ne dobiju nikakvu odštetu za uklanjanje svinja sa domaćinstva.Privatne klaonice nisu zainteresirane za otkup i što je najvažnije i nema ih.U našoj županiji ima samo jedna klaonica i nema kapacitet,niti zaintersiranost za otkup svinja.Kada vidimo da ne dozvoljavaju klanje svinja za privatne kupce iako je kuga udaljena više od 50km,a zabranjeno je prometovanje živih svinja do klaonice ukoliko ste u kategoriji 1 i 2,gdje spadaju svi OPG-ovi što nam preostaje nego čekati,hraniti svinje dok se ne proširi kuga bliže i tada će nam poubijati sve svinje pod prijetnjom policije i dobiti ćemo šipak za odštetu.Seljaci su stavljeni u bezizlaznu situaciju,a ove sve njihove verbalne pretumbacije služe samo da zbune javnost.Recimo samo jedan od primjera; da biste prešli u kategoriju 3 morate napraviti betonsku dezinfekcijsku barijeru kao što imaju velike farme,bez obzira što kroz nju neće nikada proći kamion.Uzmite za primjer da se afrička kuga pojavila u 12mjesecu i da je vani -10,znači da bi sve barijere bile smrznuti led i kako se onda vrši dezinfekcija ne velikim farmama.Uzme se obična leđna prkalica i dezinficira se vozilo i to je sve po pravilima,a barijere služe velikim sustavima jer im to olakšava i ubrzava promet.Zašto takav sistem nije dozvoljen malim OPG-ovima?Pa recimo nesmije hrana za svinje biti u doticaju sa drugim životinjama npr vrapcima,pa tko to od malih ima silose u kojima je to jedino moguće ispuniti.Pa recimo nesmiju komarci ulaziti u objekat tj morate imati komarnike na ulazima,koda u velikim farmama nema komaraca,pa kada ulazite u kuću uđe vam pet komaraca na leđim da niti ne znate.Uglavnom sve se svodi da male prevedu žedne preko vode i da dobiju figu,a veliki da i dalje mogu uredno prometovati i da ukoliko i dobiju zarazu jedino će oni dobiti odšteu.Koliko sam upućen zasad je tako.Sve u svemu opet jedna velika nepravda i sramota.Mislim da je Slavonija davno otpisana,a oni koji su to shvatili na vrijeme već su u inostranstvu.Ostalo je još nas par lokalpatriota i entuzijasta,ustvari budala.