Pretraga tekstova
Svjetska prodaja ovčjeg i janjećeg mesa u 2018. godini iznosila je 7,6 milijarde eura, što je povećanje od 12,9 % u odnosu na 2017. godinu.
Vremenski uvjeti i privremena zabrana izvoza za žive ovce na Bliskom Istoku doveli su do drastičnog povećanja ukupnog izvoza ovčjeg i janjećeg mesa u 2018. godini.
Ovčje meso ima karakterističan miris i okus, te visoku hranjivu vrijednost zahvaljujući visokom sadržaju bjelančevina, bogatstvu makro i mikro elemenata te vitamina. Najtraženija i najskuplja je janjetina, budući da je, za razliku od mesa starijih ovaca, "mekša", ukusnija i lako probavljiva.
Svjetska prodaja ovčjeg i janjećeg mesa u 2018. godini iznosila je 7,6 milijarde eura, što je povećanje od 12,9 % u odnosu na 2017. godinu, navodi World's Top Exports.
Meso ovih životinja smatra se četvrtom najpoželjnijom vrstom mesa nakon svinjskog, goveđeg i mesa peradi. Tradicionalno, mnoga regionalna jela u kojima se koristi ovčje meso mogu se naći u arapskim i azijskim zemljama, no bez obzira na to, četiri najveća izvoznika su zemlje engleskog govornog područja, a to su Australija, Novi Zeland, Velika Britanija i Irska.
Prema podacima Međunarodnog trgovinskog centra objavljenih na Weltexporte, najveći izvoz ovčjeg i janjećeg mesa ostvarile su Australija i Novi Zeland. Zajedno su izvezle 69,4% od ukupnog izvoza. Australija izvozi 74% svojega mesa u 100 zemalja diljem svijeta. Njihova poljoprivredna proizvodnja trenutno je najviše usredotočena na stočarstvo kako bi izvoz mesa bio što konkurentniji na stranom tržištu.
Što se tiče potrošnje po stanovniku, Mongolija je daleko najveći ljubitelj ovčjeg mesa. Mongoli su konzumirali u prosjeku 45,6 kg po osobi. Slijedi ih Turska s 25,5 kg, a treći je Island s prosjekom od 21,1 kg godišnje po osobi.
Tagovi
Ovčetina Janjetina Izvoz Australija Novi zeland Meso
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje