Cilj je hrvatskog Salers programa u slabo naseljenim brdsko-planinskim područjima stvoriti 300 matičnih stada goveda i Hrvatsku pozicionirati kao uzgojni centar. Već idući tjedan stiže 400 junica i 10 bikova koji će se isporučiti proizvođačima s ličkog područja.
Jednostavan, ujednačen i profitabilan uzgoj, otpornost od rođenja, podmladak vrhunskog zdravlja uz životni vijek u prosjeku oko 15 godina, kvalitete su goveda Salers.
Njih je udruga Salers Croatia nedavno predstavila javnosti, u hrvatskom programu uzgoja te francuske pasmine. Cilj je da se u Hrvatskoj ustroji proizvodnja salersovog rasplodnog materijala i podigne govedarstvo na svjetsku razinu, odnosno da postanemo uzgojni centar za zemlje bivše države, jugoistočnu Europu i europski dio Turske.
Riječ je o programu uzgoja goveda u zapuštenim krajevima Hrvatske, vrijednom oko 3,5 milijuna kuna. Njegova realizacija starta s prvih 400 rasplodnih junica koje idućeg tjedna stižu za potrebe članova udruge, a bit će isporučene proizvođačima s ličkog područja.
Do kraja godine, iz tog se programa očekuje još 400 junica i 10 salers bikova. Cilj je u idućih pet godina u slabo naseljenim brdsko-planinskim područjima stvoriti 300 matičnih stada goveda i do 2020. godine imati devet tisuća plotkinja te hrvatsku pozicionirati kao uzgojni centar.
Prema riječima Mirka Devčića predsjednika Udruge Salers (okuplja 25 OPG-a), program uzgoja tog francuskog goveda krenuo je još 2009. godine uz sufinanciranje tadašnje Vlade, a s ciljem revitalizacije Like, pa se danas izdržljiva pasmina nalazi na Kordunu, Baniji odnosno Psunju, Papuku.
U suradnji s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Zavodom za specijalno stočarstvo donesena je i strategija s dugoročnim planovima proizvodnje rasplodnog materijala, za što je hrvatski Salers dobio potporu Francuza, ponajprije da se kod nas osnuju razvojni uzgojni centri.
Udruga za provođenje programa ima podršku Groupe Salers Evolution i Herd Book Salers koji okupljaju preko pet tisuća uzgajivača s više od 200.000 rasplodnih grla. Potporu im daju i europsko i svjetsko Salers udruženje koji smatraju da Hrvatska ima idealnu poziciju za uzgoj odnosno izvoz tog goveda u ekološkom sustavu krava-tele. Zato je udruga dobila sva prava plasmana rasplodnih junica i bikova za jugoistočno tržište.
Hrvatska Salers udruga, rekao je Devčić, okuplja mlade i obrazovane uzgajivače kojima je ishodišna zadaća proizvodnja, a stručnjacima prenošenje znanja kao i osigura(va)nje tržišta odnosno marketing.
Kroz mrežnu međunarodnu obitelj otkup naših goveda je gotovo osiguran, istaknuo je Devčić dodajući kako je riječ o govedu kvalitetnog mesa pa je zato dobar odabir takvim proizvođačima. To više jer je salers adaptibilna životinja, pogodna za križanje, lako se teli pa će u tom smjeru biti i praćenje njegovog tovljenja odnosno najbolje tehnologije križanja.
Pri predstojećoj isporuci stoke, ponuđena nam je tzv. mlađa starosna kategorija (od 13 do 17 mjeseci) koja po primjerku stoji 1.300 eura. Kako su istaknuli u udruzi, stočarstvo salersima je(st) ekstenzivnog tipa, a svi koji bi željeli krenuti s takvim uzgojem mogu startati već s pet grla pa i manje.
Sve je više i upita proizvođača mlijeka za uzgoj salersa, inače mesne pasmine goveda. Članovi udruge su naglasili kako im je potrebna bolja potpora vlasti jer kod nas primjerice nema kreditnih linija u tom segmentu gospodarstva kako ga imaju proizvođači u BiH.
Tamo je kazali su, mogućnost otplate kreditnih zaduženja 25 godina uz 3% kamata, dok su kod nas tu još mnoge prepreke. Uzgajivači početnici bi za isplativu proizvodnju trebali imati oko 25 grla stoke na koje ovisno o grlu, kraju, kvaliteti i drugim parametrima prosječno otpada 0,5 do hektar pašnjaka. Za sve informacije o uzgoju mogu se javiti u udrugu.
Prof. dr. Ante Ivanković sa Zavoda za specijalno stočarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu objasnio je kako su salers goveda pogodna za uzgoj u sustavu krava-tele odnosno u planinsko-brdskim i teže dostupnim područjima izvlače maksimalnu dobit.
Operativni program razvoja govedarske proizvodnje u spomenutom sustavu, rekao je Ivanković, u Hrvatskoj je donesen 2005. godine, no s tradicionalnim pasminama goveda kod nas nije se mogao realizirati. Salers se temelji na jeftinoj proizvodnji teladi do sedam mjeseci života (težine oko 250 kilograma) koje ostaje uz majku ne stvarajući veće troškove, odnosno na dugoj je rentabilnoj proizvodnji i do 15 godina, za razliku od ostalih pasmina gdje je ona ograničena na pet.
Ron Coomber predsjednik Međunarodne udruge uzgajivača Salersa naglasio je kako Hrvatska ima značajan i neiskorišten potencijal za ekološko govedarstvo koje je cijenjeno u svijetu.
Pasmina salers, utoliko je pogodnija za uzgoj jer zahtijeva minimalnu njegu, a na otvorenom može biti cijele godine. Zbog iznimne kvalitete mesa postiže visoke cijene na tržištu pa je Coomber pozvao hrvatske stočare da se raspitaju o uzgoju izdržljivog goveda koje, rekao je, može osigurati pristojnu egzistenciju.
Povezana stočna vrsta
Govedarska proizvodnja uključuje uzgoj goveda i proizvodnju mesa, odnosno tov te predstavlja značajnu granu stočarstva Republike Hrvatske. Prema podatcima Hrvatske poljoprivredne... Više [+]
Tagovi
Autorica