Pretraga tekstova
Troškovi su previsoki i jednostavno tako više ne mogu raditi, rekao je Duško Mikulić koji je odbio i podići cijenu mlijeka jer, pita, zašto bi se uvijek kupci ili proizvođači morali odricati, a država nikad ničega.
Iako je resorno ministarstvo obećalo pomoći u sufinanciranju troškova, fiskalizacija polako gasi samoposlužne uređaje u vlasništvu poljoprivrednika. Jedan od onih koji su ga odlučiti zatvoriti je Duško Mikulić, vlasnik OPG-a iz Krnjaka i jedinog mljekomata u karlovačkom naselju Grabrik.
"Od četiri kravine sise, jedna je uvijek državna. Ona je uvijek ispravna, druge mogu biti i pod upalom, ali ova državna uvijek radi", slikovito je za KAportal opisao razočarani vlasnik.
Kako im je ispričao, troškovi su za njega i obitelj koja na svom gospodarstvu drži 18 grla stoke, 14 kravica i četiri junice, jednostavno previsoki i tako više ne može raditi. Govorili su mu, dodaje, i da podigne cijenu mlijeka na sedam kuna, no to je kategorički odbio.
"Zašto se uvijek kupci ili mi proizvođači moramo odricati, a država se nikad ne želi ničega odreći", upitao je Mikulić te za ovaj portal otkrio da u Hrvatskoj ima svega dvadesetak mljekomata, a fiskalizacija ovih aparata prema njemu je još jedan primjer kako država potiče male poduzetnike. U ovom slučaju mljekare poput njega.
Da bi trećina proizvođača mogla zatvoriti upravo mljekomate, upozorila je krajem prošle godine Zadruga "Proizvodi sela". I uz obećanu nadoknadu države od pola milijuna kuna, teško se nose s nametima koji iznose do 5.000 kuna po aparatu jer je i sada ta proizvodnja bila 'na rubu isplativosti'.
"Na to sam upozorio i na razgovoru u Ministarstvu financija. Trećina proizvođača koji imaju starije uređaje, uvezene prije deset godina iz Italije, neće moći nastaviti s radom jer se u njih ne može ugraditi taj famozni softver", upozorio je upravitelj zadruge Darko Pavičević.
Inače, Ministarstvo poljoprivrede je početkom veljače objavilo Pravilnik o provedbi Programa pomoći u izravnoj prodaji poljoprivrednih proizvoda putem samoposlužnih uređaja.
Njime se propisuje način pružanja financijske pomoći poljoprivrednicima, s ciljem zadržavanja rada tih uređaja kao dio kratkog lanca prodaje domaćih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Zahtjev za potporu podnosi se putem AGRONET zaštićene mrežne aplikacije Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Za nadogradnju jajomata, mljekomata, uljomata i sličnih aparata osigurano je navedenih 500.000 kuna, s tim da je najveći iznos potpore koji se može dodijeliti po uređaju pet tisuća kuna.
Obvezni postupak fiskalizacije prodaje putem samoposlužnih uređaja primjenjuje se od 1. siječnja 2021. godine, a rok za usklađivanje bio je 31. siječnja.
Izvori
Tagovi
Mljekomat OPG Mikulić Duško Mikulić Fiskalizacija
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊
Marta Radić
prije 4 godine
Neznam u čemu je problem , ako je litra mlijeka bila 5 , a sada bi bila 5,5 kn na mljekomatu. Spremna sam platiti i 5,5 kuna jer znam da je mlijeko ok. Tako da trošak fiksaliuacije ide pola na proizvođača pola na kupca. Pa od te iste države dobije se poticaj za mlijeko , za kravu , za tele , za junicu , za livadu , za pašnjak , za rep , za papak i dr. Pa molim Vas u čemu je problem???