Posljedice napada očituju se u gubitku težine kod odrasle peradi, kržljavost mladih, dok nesilice prestaju nesti, kažu iz tvrtke Pro-eco koja savjetuje koristiti prirodnu amorfnu dijatomejsku zemlju InsectoSec®.
Crvena grinja (Dermanyssus gallinae) poznata još kao tekut česti je vanjski parazit na svim vrstama domaće peradi, a s obzirom na visoke temperature, koju obožava, njezina pojava sve je češće u peradnicima.
Aktivna je noću kada parazitira životinju i siše krv, a tijekom dana se, zbog osjetljivosti na svjetlo, skriva na različitim mjestima u objektu. A upravo migriranje sa životinje na objekt i opremu znatno otežava suzbijanje jer se tretmanom same peradi ne može postići zadovoljavajući rezultati.
Dodatni problem leži u činjenici da grinja može izdržati vrlo dugi period bez hrane i domaćina. Kokoši nesilice u objektima ostaju i do godinu dana, što omogućuje tekuti da se razmnože u velikom broju i izazovu vrlo jaku infestaciju (infekciju parazitima) peradi, što u konačnici dovodi do prenamnoženosti. U uvjetima povećane temperature (25-30°C) i vlažnosti zraka (60-70%), taj proces može biti i kraći.
Posljedice napada očituju se u gubitku težine kod odrasle peradi, kržljavost mladih, dok nesilice prestaju nesti i napuštaju gnijezda. Na koži se očituje crvenilo koje nastaje uslijed velike količine uboda, dok u težim slučajevima može doći do uginuća peradi.
Dakle, ako se zaraženi objekt protiv crvene grinje ne tretira pravilno, postoje uvjeti za infekciju novog jata.
Tvrtka Pro-eco u svom asortimanu nudi InsectoSec®, prirodnu amorfnu dijatomejsku zemlju nastalu iz sedimentarnih ovojnica fosilnih šljunčanih algi, bez ikakvih sintetičkih dodataka.
Aktivna tvar preparata je stopostotna dijatomejska zemlja i kao takva ne podliježe razgradnji. Formulacija sredstva je prah, koji kao biocid djeluje protiv crvene grinje (Dermanyssus galline), mrava, krpelji, buha i ostalih parazita.
Nije potrebno direktno tretiranje zaraženih životinja pa je samim time i njegova primjena jednostavnija i brža. Paraziti će biti obuhvaćeni kretanjem peradi te će se prah prenositi od jedne do druge jedinke.
Kod manjih površina InsectoSec® se optimalno raspršuje ručnim strojem za oprašivanje, a kod većih i u kavezima - pištoljima za prašenje na kompresorski pogon.
Preparat je dostupan u pakiranjima od 200 grama - s bočicom za raspršivanje, dva kg te u pakiranjima od 15 kg, a ovisno o stupnju zaraze, sve površine u kojima boravi perad potrebno je tretirati s 30 do 50 grama/m2.
Dodatno, Pro-eco u svojoj ponudi ima i SilicoSec®, ekološki siguran i netoksičan insekticid namijenjen suzbijanju skladišnih štetnika (žižaka, žitnog kukuljičara, brašnara, surinamskog brašnara - moljca) i grinja na uskladištenim žitaricama i uljanoj repici, u praznim ili punim skladištima te mlinovima.
Primjenjuje se preventivno i kurativno pri čemu treba kontrolirati vlagu i temperaturu, a sastoji se od 100 posto dijatomejske zemlje koja u sebi sadrži silicij dioksid.
Za više informacija o proizvodima i njihovoj primjeni kontaktirajte tvrtku Pro-eco na jedan od niže navedenih kontakata.
Tagovi
Autor
Partner
Varaždinska 40c,
42220 Novi Marof,
Hrvatska
tel: 042/408-560,
e-mail: proeco@proeco.hr
web: https://www.proeco.hr
Andrej Žalec
prije 3 godine
Moja majka, uvijek je rješila kokoške od tekuti, ovim prirodnim domačim receptom. Posipala je sve prostorije gde obivaju kokoške sa bukovim pepelom. Naparavila jim je isto i "kuplej" u neku kantu ili posudu, sa jako sitnim pjeskom (mulj) isto izmješanim sa drvenim (bukovim, jer njome kod nas ložimo) pepelom. Pepeo ubija tekuti. Ne treba vam kemija in trošenje novca.