Pretraga tekstova
Svinjogojstvo
Svinjogojska proizvodnja u Hrvatskoj posljednjih godina bilježi značajne promjene. Osnovni razlog tome je sve manja dobit po jedinci proizvoda, što dovodi u pitanje opstojnost i održivost te proizvodnje u našoj zemlji. Da bi proizvodnja svinja bila održiva povećava se broj jedinki po pojedinom proizvodnom subjektu. Na taj način uzgoj svinja je sve intenzivniji a pojedinačni pristup životinjama je sve manji odnosno u tovu svinja i ne postoji. Zanemaruju se osnovne životne potrebe svinja, a pažnja se usmjerava na što bolje proizvodne rezultate.
Svinja je izrazito socijalna, odnosno društvena domaća životinja. Stoga, posebice u intenzivnom uzgoju treba poznavati i društveno, odnosno socijalno ponašanje svinja.
Svinje (domaće i divlje) koje žive na otvorenom potroše i do 70 % vremena na istraživanje i sakupljanje hrane (sa tla, korijenja) što je u sustavu uzgoja u zatvorenim objektima onemogućeno, te životinjama ostavlja previše slobodnog vremena tako da se razvijaju nepoželjna ponašanja kao što su grizenje repova i uški, pojava agresivnosti, anksioznost, kanibalizam i stereotipno ponašanje.
Ispunjavanjem nekih od kriterija dobrobiti svinja djelomično ili u potpunosti izbjegavamo takvo ponašanje svinja.
Materijali za zanimaciju - u oborima je potrebno osigurati predmete (igračke) koji će služiti za zanimaciju. Pri tome se isključuju lanci ili gume od kotača. Igračke moraju biti živih boja, lako dostupne, te da ne postoji mogućnost ozljeđivanja ili proždiranja. Ukoliko se životinje premještaju u drugi obor, potrebno je premjestiti i njihove igračke.
Prostor za ležanje i odmor - potrebno je u svakom oboru osigurati toliko slobodnog prostora kako bi sve životinje istovremeno imale mogućnost ležanja.
Socijalni kontakt - budući da su svinje druželjubive životinje, potrebno im je osigurati vizualni kontakt s ostalim svinjama u objektu, najbolje preko prozirnih ograda. Ova mjera se isključuje kod obora za prasenje krmača.
Sloboda kretanja svinja - podrazumjeva da je strogo zabranjeno vezanje svinja (ova mjera se odnosi na krmače, jer su nerijetki slučajevi u praksi da se krmače vežu); zatim, da je obvezno držanje odbite prasadi i tovnih svinja u skupinama te da se bređe nazimice i krmače drže u skupinama uz osiguranu slobodu kretanja.
U Europskoj uniji propisne su mjere ruralnog razvoja, a jedna od mjera odnosi se na dobrobit životinja. Neke zemlje članice EU povlače značajna sredstva kroz ruralni razvoj ispunjavajući kriterije dobrobiti životinja.
Autor: Željko Kucjenić, dipl. ing. agr.
Povezana stočna vrsta
Svinjogojstvo predstavlja granu stočarstva kojoj je cilj proizvodnja i snabdijevanje tržišta svinjskim mesom i prerađevinama. Posebna se pozornost posvećuje kvaliteti mesa, a pod... Više [+]
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/