Pretraga tekstova
Ukazali su na važnost uporabe domaćeg zdravog kravljeg mlijeka u ljudskoj ishrani, ali, nažalost, i na velike probleme u proizvodnji zbog kojih je samo prošle godine u Brodsko-posavskoj županiji propalo 77 proizvođača mlijeka!
Podjelom 1.000 litara domaćeg kravljeg mlijeka na slavonskobrodskom korzu Udruga proizvođača mlijeka Brodsko-posavske županije u suradnji sa županijskim Upravnim odjelom za poljoprivredu jučer je po drugi put obilježila Međunarodni dan mlijeka.
"Cilj nam je ovom podjelom mlijeka približiti naš domaći proizvod građanima kako bi one koji znaju podsjetili, a one koji ne znaju upoznali s okusom pravog domaćeg kravljeg mlijeka. Njemu ništa nije oduzeto, a s druge strane mogu birati trajno u kojem ne znamo šta je i šta pijemo i je li to uopće mlijeko", kazao je Mato Bojić iz Banovaca, tajnik Udruge proizvođača mlijeka i proizvođač domaćih kravljih sireva koji je ovom prilikom podsjetio i na problem gašenja mljekarstva.
I Ivan Klasnić, agilni predsjednik Udruge proizvođača mlijeka, rekao je da se ovom akcijom darivanja u kojoj su sudjelovali članovi udruge sa 20 do 50 litara, željelo ponaprije educirati mlade što je to pravo domaće mlijeko, za razliku od pasteriziranog koje kupuju u robnim lancima i trgovinama. Nažalost, rekao je, najviše su na štand dolazili stariji građani koji znaju što je pravo mlijeko.
Akcijom se željela i aktualizirati problematika mljekarstva u Hrvatskoj, osobito na području Brodsko-posavske županije gdje su lani bila 242 proizvođača koji su proizveli 13.011.000 litara mlijeka, a godinu dana ranije, 2015. bilo ih je 319 sa proizvodnjom od 14.500.000 litara. Već taj alarmantan podatak da ja za samo godinu dana propalo čak 77 proizvođača, govori o teškom stanju u toj oblasti.
"Proizvođači naše županije najviše mlijeka isporučuju Dukatu i Vindiji, nešto se malo prerađuje u sireve i druge proizvode. Nadamo se da će oživjeti ideja o zajedničkom projektu naše Udruge, mljekare BIZ iz Pleternice i mjerodavnih u brodsko-posavskoj županiji o opskrbi mlijeka sa naših farma dječjih vrtića, domova za stare i nemoćne i drugih korisnika dostavom na kućne pragove, što bi nama proizvođačima puno značilo. Mi se jednostavno moramo na razne načine boriti za preživljavanje, opstanaka i smanjenje negativnog trenda propasti govedarstva i proizvodnje mlijeka", kaže Ivan Klasnić ukazujuću usput mnogobrojne probleme koji ih muče - od niske otkupne cijene do posljedica cijepljenja protiv bolesti kvrgave kože koje im nisu pravično nadoknađene. Nažalost, tvrdi, u rješavanju mljekarske problematike nemaju dovoljno sluha i potpore najodgovornijih mjerodavnih ustanova u Hrvatskoj.
Tagovi
Slavonskobrodskom korzu Međunarodni dan mlijeka Mato Boić Ivan Klasnić Dukatu Vindiji BIZ.
Autor
Više [+]
Inženjer poljoprivrede sa 38-godišnjim iskustvom u profesionalnom novinarstvu. Nekada novinar HRT-a, dopisnik Glasa Slavonije, suradnik Gospodarskog lista, Agroglasa, Poljoprivrednog vjesnika, Večernjeg i Jutarnjeg lista, a danas voćar koji u obiteljskom kolekcijskom voćnjaku uzgaja oko 260 starih sorata jabuka i krušaka.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/