Pretraga tekstova
U odnosu na srpanj prošle godine, cijene svinja ove godine niže su za 11 posto, dok je zabilježeno 8-postotno povećanje cijene odojaka.
Prema tržišno-cjenovnom sustavu TISUP, tijekom srpnja na stočnim sajmovima zabilježena je slabija potražnja za živim svinjama i blagi pad cijena. Srpanjske cijene svinja (80 do 120kg) su pale za 3% u odnosu na mjesec lipanj, a prosječna cijena im je iznosila 10,14 kn/kg.
U odnosu na srpanj prošle godine, cijene svinja ove godine niže su za 11%. Cijene svinja na sajmovima u kontinentalnom dijelu Hrvatske kretale su se od 9,42 do 10,70 kn/kg.
Slaba potražnja za svinjama u srpnju!
Dolaskom ljeta, na stočnim sajmovima bilježimo pad cijena i potražnje za odojcima - što je u skladu sa sezonskom potražnjom.
U srpnju ove godine, prosječna mjesečna cijena odojaka iznosila je 17,49 kn/kg, što je među najvišim cijenama unazad nekoliko proteklih godina za to razdoblje, a u odnosu na prethodnu godinu zabilježeno je povećanje od 8%. Cijene odojaka na stočnim sajmovima u kontinentalnom dijelu Hrvatske kretale su se u prosjeku od 16,10 kn/kg do 18,03 kn/kg, a u primorskom dijelu oko 20,84 kn/kg.
Tagovi
Tržišne cijene Pad cijena Potražnja Odojci Stočni sajmovi Sezonski pad Žive svinje Prosječna mjesečna cijena
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Zea mays
prije 9 godina
Kažete "blagi pad cijena", sramota za ovu državu koja ne stoji iza svojih proizvođača...Treba i u hrvatskoj "francuski scenarij" sa trgovačkim lancima. Neka na svojim prakirnim zonama naprave svinjce i štale i neka dijele ljudima za badava meso, mlijeko, sir ,vrhnje... to bi im bio potez i jako isplativo, poklanjaju ali svoje. Na ovaj kukavički način (sadašnji), nas uništavaju i naše poklanjaju za sitnu paru a sebe dižu u nebesa..akcijaaa...navali sirotinjo!