Pretraga tekstova
Brojka od 75 tisuća svinja, koliko se u sezoni svinjokolje bez nadzora zakolje u obiteljskim dvorištima, najbolje ilustrira kolika je naša svijest
S dolaskom studenog i hladnijih dana u Slavoniji započinje tradicionalna svinjokolja. Vrijeme je to kada bi se, osim kako na tradicionalni način spraviti čvarke, kobasice i kulen, trebalo razmišljati i o zaštiti zdravlja ljudi zbog još uvijek nazočne opasne zarazne bolesti trihineloze. Unatoč preventivnim mjerama koje provodi Veterinarska inspekcija u suradnji sa županijom, broj zaraženih svinja u laganom je porastu.
- Prošle godine zabilježili smo 11 slučajeva zaraze u šest obiteljskih dvorišta. Zarazu smo sveli na prihvatljivu mjeru, ali zabrinjava činjenica da se povećava broj dvorišta u kojima se pojavljuju zaražene svinje. I ove smo godine registrirali zarazu kod divljih životinja koje dolaze u doticaj sa svinjama tako da nije isključena pojava zaraze - rekao je Damir Agičić, viši županijski veterinarski inspektor.
U proteklih sedam godina županija je subvencionirala pregled mesa 14.779 svinja, koliko je zaklano u registriranim klaonicama, za što je iz županijske blagajne isplaćeno 650 tisuća kuna. Samo je lani ovom mjerom bilo obuhvaćeno 2300 svinja. No, unatoč tim mjerama i pilot projektu kojeg u Hrvatskoj provodi samo ova županija, u županijskom Upravnom odjelu za poljoprivredu nisu zadovoljni odazivom onih koji svinje kolju za vlastite potrebe.
Brojka od 75 tisuća svinja, koliko se u sezoni svinjokolje bez nadzora zakolje u obiteljskim dvorištima, najbolje ilustrira kolika je svijest pojedinaca o tome da se na organiziran način obavi klanje.
Čini se da još mnogima 50 kuna subvencije po svinji, koliko plaća županija nije primamljivo, te da ne shvaćaju kako je to u njihovom interesu, prvenstveno zbog osobnog zdravlja kao i zdravlja onih kojima će ponuditi svoje specijalitete.
S druge strane, pored brige za zdravlje organiziranim klanjem svinja u klaonicama moguće je spriječiti zagađivanje okoliša, jer su klaonice koje obavljaju uslužno klanje sporazumom obvezne zbrinuti animalni otpad koji će završiti u kafileriji.
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje