Pretraga tekstova
Cijene govedine će i dalje biti visoke, jer se očekuje daljnji pad brojnosti stada, a to znači da će biti manji broj zaklanih grla
Stočari u Europskoj uniji su u sve nezavidnijoj situaciji. Broj goveda opada petu godinu zaredom, a razlog su visoki troškovi proizvodnje, pad cijene mlijeka, kao i novi propisi koji otežavaju opstanak farmi koje se bave uzgojem mliječnih krava ili tovljenika.
Europska komisija u izvješću o tržišnim izgledima vjeruje da će se ovakav trend nastaviti i sljedeće godine.
Pred ovim sektorom su zahtjevi koji mijenjanju način poslovanja, sprječavaju ulaganja i ograničavaju mogućnost prodaje. Iako je zabilježen oporavak izvoza goveda, posebno u Tursku u 2022., analitičari očekuju da će u budućnosti zakonodavstvo EU o dobrobiti i transportu živih životinja značajno ograničiti izvoz žive stoke.
Cijene govedine će i dalje biti visoke, jer se očekuje daljnji pad brojnosti stada, a to znači da će biti manji broj zaklanih grla. Prema procjenama Komisije, proizvodnja govedine će 2023. godine opasti petu godinu zaredom. U prvoj polovici 2023. godine broj zaklanih grla je u EU pao za 3,8 posto, a za cijelu godinu se očekuje pad od skoro dva posto.
Relativno visoke cijene junećeg mesa ograničavaju maloprodaju i ugostiteljsku ponudu i ograničavaju uvoz, posebno visokokvalitetne junetine. Zbog smanjene domaće ponude, posljedično će doći do smanjenja izvoza iz EU.
Stočari će se i u budućnosti suočavati s visokim troškovima proizvodnje, a posebno s previsokim cijenama stočne hrane, što će negativno utjecati na profitabilnost. Kupci će se više okretati mesu peradi zbog nižih cijena.
Još jedan limitirajući faktor u ovoj proizvodnji je suša koja ograničava dostupnost hrane za stoku. Najveće smanjenje brojnosti, posebice mliječnih grla, očekuje se u Francuskoj, Španjolskoj i Portugalu.
Tagovi
Broj goveda Mliječne krave Proizvodnja govedine Cijena govedine Europska unija Europska komisija
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Farna Lužak , ja sam izašao sa procjenom 20 do 25 tisuća komercijalnih OPG da se može formirati na bazi privatne i državne zemlje ! Zakup za državnu zemlju nije u interesu za OPG ! Rješenje je PRODAJA OPG sa rokom otplate do 20 godina i MODEL površinskog očuvanja ! Ako se analizira razdoblje od 1536 i TURSKE AGRARNE REFORME , na današnjim prostorima RH nije bilo ni moguće formirati dohodovniji OPG ! SADAŠNJE stanje je slično kad smo bili pod OKUPACIJOM CARSKE AUSTRIJE , MODEL VELEPOSJEDNIKA i EGZODUS mlađih radno sposobnih !
Farma Lužak
prije 1 godinu
Da,slažem se da ima podobnih ali takvih će biti dok god ne profunkcionira tržišna privrede. Dok god zakon o državnim poljoprivrednom zemljištu ne bude imao sam 1 članka a koji glasi " državno zemljište dobiva na javnim natječaju onaj ko ponudi najvišu cijenu zakupa,dok u natječajima iz mjera ruralnog razvoja 50 % bodova ne bude predviđeno za onoga ko podigne prozvodnju za minimalno 50%,dok god to ne bude tako uvijek će interesne skupine favorizitati svoje i podobne. I kad to tako bude hrvatska će imati 10.000 do 20.000 poljoprivrednih gospodarstava
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Ministarstvo poljoprivrede bavi se vječitim izmjenama Zakona o poljoprivrednom zemljištu donesenim 1991 , a KRIVCI su zastupnici koji prihvaćaju takve lakrdijaške zakone ! Posebno su KRIVI Predsjednici RH , koji dopuštaju da ih zastupnici PRISILJAVAJU da proglase zakone u roku 8 dana od kada su prihvaćeni u bezvrijednom saboru ! O lakrdijaškim zakonima za PRIVATNU zemlju to je uglavnom TABU tema ! Prema izvješću Ministarstva pisanom 1994 iz BROZOVE Jugoslavije izašli smo sa PROSJEČNOM površinom OPG 2, 8 ha u 5 parcela ! HRVATSKI OPG su uglavnom za MUZEJ ! Tu ima iznimno kvalitetnih proizvoda ali SUVENIRSKOG tipa ! TUĐMANU sam 95 pismenim putem predložio DA SE DIO DRŽAVNE ZEMLJE putem ZAKUPA ustupi poljoprivrednim poduzećima , a ostala na PROADJU OPG sa rokom isplate do 20 godina i REZ sa raspolaganjem sa PRIVATNOM zemljom , od Zakona o nasljeđivanju o kojem je javno 95 progovorio ministar GAŽI i dio nas iz CIVILNOG SEKTORA ! Pa od 1918 i SRPSKO - hrvatske AGRARNE reforme imamo CIRKUS ! KRAJEM 10 mjeseca ako se IMENUJE Povjerenstvo za pisanje NACRTA zakona za HRVATSKU agrarnu reformu - STRATEGIJA razvoja poljoprivrede , PRESTAJE CIRKUS i IDE se na MODEL KOMERCIJALNIH OPG za državnom i privatnom zemljom !
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Problem stočarstva započeo je u Slavoniji 1756 kada je carica Terezija izdala naredbu da kmetovi poredaju kuće sa gospodarskom zgradama uz ceste i puteve . Od ove PROMAŠENE naredbe razvila su se UŠORENA sela u Slavoniji i Baranji sa malim okućnicama i gospodarskim zgradama ! IZUMIRANJE sela u Slavoniji a time i stočnog fonda započelo je 1945 ! Sadašnja svinjska kuga dokrajčiti će uzgoj svinja na malim okućnicama ! IZLAZ je prestanak pravljenja CIRKUSA sa PRIVATNOM i DRŽAVNOM zemljom i RAZVOJ farmi ; svinja , ovaca , koza , goveda , peradi ! U Hrvatskoj se MORAJU razviti KOMERCIJALNI OPG na bazi privatne i državne zemlje koji bi proizvodili za potrebe Hrvatske i IZVOZ ! Prvi problem je POVRŠINA zemlje , USITNJENOST , NESREĐENO STANJE za privatnu i državnu zemlju , VELIČINA OKUĆNICA ! NIŠTA u hrvatskoj poljoprivredi nije riješeno , osim UVOZ !
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Farma Lužak , niste u pravu ! 1991 HDZ je ukinuo zemljišni maksimum za seljake od 10 ha i od tada je sve prepušteno SNALAŽENJU pojedinca ! 1991 HDZ je prije međunarodnog priznanja RH kao države donio Zakon o poljoprivrednom zemljištu od kojeg POČINJE PODRŽAVLJENJE ! 2023 režimski trojac u Zagrebu ; Vlada , Sabor i Milanović NE ZNAJU NI KOLIKO LOKALNIH VLASTI ima podržavljenu zemlju ! Od 2001 NAMEĆU Izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu ŠTETNOG za OPG ! U ključnim godinama prije ulaska u EU preko 180 lokalnih vlasti i županije umjesto njih NISU raspisale ni 1 - JADAN natječaj za državnu zemlju u korist OPG ! JEDINI MOGUĆI pomak iz ovog što radi REŽIM u Zagrebu je JAVNI skup u ORGANIZACIJI Agrokluba i Društva agrarnih novinara ; USTAVNIH predlagatelja zakona i dijela nas iz CIVILNOG sektora ; Donošenje ODLUKE O IMENOVANJU Povjerenstva koje bi u roku 30 dana napisalo NACRTE zakona za HRVATSKU AGRARNU REFORMU - STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE ! To znači PAKET zakona , o kojim GRAĐANI mogu po PRVI puta u povijesti HRVATSKOG naroda odlučiti putem REFERENDUMA ! Sa moje strane PRIJEDLOG je poslan Plenkoviću i troje njegovih ministara , na više adresa u Sabor , Milanoviću , Hrvatskoj poštanskoj banci vezano za osnivanje FONDA iz kojeg bi dobivali KREDITE kod OBEŠTEĆENJA ako ima 2 ili više nasljednika ili za KUPNJU zemlje OPG ako ju nasljednici neće obrađivati !
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Farma Lužak , niste u pravu ! 1991
Marta Radić
prije 1 godinu
Kako stvari stoje , od HR poljoprivrede ostati će samo uspomena...
Farma Lužak
prije 1 godinu
Potrudio ste se odgovoriti pa zaslužujete primjeren odgovori. Dakle poslje 30 godina Hrvatska države politika se nije odlučila šta želi od poljoprivrede. Dali je to socijalna politika kojom će se obogatiti dohodak ljudi koji žive u ruralnom prostoru ili je to gospodarska grana privrede koja posluje na tržištu. Politika mora odlučiti šta želi i jedno i drugo je legitimno odabir nositelja vlasti. Samo su rezultati različiti. Efikasnosti Hrvatske poljoprivrede je na nivou 30 % ostalih članica Evropske Unije i ta činjenica pokazuje zašto je sve manje hrane koju proizvodi Hrvatski poljoprivrednik na policama trgovačkih lanaca. I bit će je sve manje i manje,jer se razlika u Efikasnosti i produktivnost ne smanjuje. Politika trenutne administracije u ministarstvu poljoprivrede koja počiva ma favoriziranju "malih i mladih " daje rezultate upravo onakve kakve i jedino može dati.
Andrej Žalec
prije 1 godinu
Farma Lužak, možeš ukrast hranu, ali ako ubiješ u tom procesu seljaka, gotov si. Nemoj sve da gledaš pojednostavljeno. Najbolje je, ako imaš vlast nad naoružanjem i zemljištem , primjerenim za uzgoj hrane. Zato Black Rock i Vangard te ostali milijarderi masovno kupuju poljuprivredna zemljišta. Opet čemo biti samo robovi ili (neznam na hrvatski) čemo biti tlačani. Zapamti, da nijedna vojska ne može, da zaustavi gladni narod. Ko nema šta da izgubi ide na sve ili ništa. U tom kontekstu gledaj sukob Palestinaca i Izraelaca. Da te pitam. Objasni mi paradoks. Kao u Sloveniji , tako u Hrvatskoj. Uzgajivači, poljeprivrednici propadaju, više ne mogu da izdrže jer su prodajne cijene proizvoda tako nizke, da ne pokrivaju troškove proizvodnje (drže vas na lancima sa subvencijama) a kupci u gradovima nemaju dovoljno novaca za kupit vaše proizvode, jer su odjednom u trgovini skuplji nekoliko puta? U isti čas cjene poljuprivrednih zemljišta rastu kao da su tamo naftna polja? Igre gladi se spremaju. Malo rata, prestane transport iz dalekih zemalja i jeli budemo travu! Pogledaj šta se dešava sa kemijskim đubrivom i energentima! Nadam se, da sam samo crnogled. Pozdrav iz Ljubljane
Farma Lužak
prije 1 godinu
E moj Andrej oni koji imaju vojsku i naoružanje imaju i hranu.,povjesti je to nebrojeno puta pokazala.
Andrej Žalec
prije 1 godinu
Badava ti najjača vojska i zlato ako nemaš hrane. Samo toliko!