Pretraga tekstova
Iako EU ne dopušta uporabu raktopamina u prehrani životinja, Europska unija i SAD trenutno obavljaju trgovinsku razmjenu roba i usluga u vrijednosti od 2 milijarde eura
Uvoz američkih svinja hranjenih hormonom rasta raktopaminom, tzv. turbosvinja, trenutno je jedna od gorućih polemika koje se odvijaju među članicama Europske unije. Navedeni je hormon rasta u prehrani već zabranilo 160 zemalja, a među zemljama su, osim zemalja članica EU i Rusija i Kina.
EU ne dopušta uporabu raktopamina u prehrani životinja, no u ovom trenutku Europska unija i SAD obavljaju trgovinsku razmjenu roba i usluga u vrijednosti od dvije milijarde eura. U 2016. godini očekuje se potpisivanje ugovora o Slobodnoj trgovinskoj zoni (TTIP) između EU i SAD-a, a već sada primjerice, američki brand Kentucky Fried Chicken želi ukinuti europsku zabranu uvoza piletine dezinficirane u kloru. Sve ovo usporava pregovore EU i SAD-a te ugrožava sam sporazum. Karel De Gucht, europski povjerenik za trgovinu, za Süddeutsche.de izjavio je kako smatra da bi pitanje o uvozu "turbosvinja" trebalo dovesti na višu razinu te da bi o tom pitanju umjesto svake članice pojedinačno, odluku trebala donijeti Europska komisija.
S druge se pak strane javljaju američki uzgajivači te navode kako navedeni hormon rasta uvelike olakšava proizvodnju. Uz pomoć raktopamina svinje brže stasaju za klaonicu i pojedu dvadesetak kila manje hrane. Svinje za klaonicu stasaju "čak" četiri dana brže od običnih te daju manje masno meso. Naravno, očito je da se ovdje radi o uštedi u proizvodnji i bržoj zaradi, svojstvenoj američkom tržištu. Najnovija istraživanja navode da tvar raktopamin, ukoliko se nađe u ljudskom organizmu, izrazito negativno utječe na zdravlje i može izazvati trovanje, pri čemu je kardiovaskularni sustav osobito ugrožen.
Po pitanju uvoza ovakvih proizvoda očitovao se i predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, Matija Brlošić, koji je za Večernji list naveo da bi uvoz američkih svinja hranjenih hormonima bio poguban za svinjogojstvo Republike Hrvatske. Hrvatska pripada neslavnoj ekipi od deset najvećih uvoznika svinjetine iz EU i već sada uvozimo 60 posto svinjetine. Ukoliko se nešto ne poduzme po pitanju uvoza proizvoda "sumnjive" kvalitete, ovo može predstavljati dodatni udar na ionako posrnulu svinjogojsku proizvodnji u Hrvatskoj.
Tagovi
Svinje Karel De Gucht TTIP Raktopamin Štetno za zadravlje Tov svinja Američke svinje Hormon rasta Zabrana uvoza Klaonica Matija Brlošić Uvoz svinjetine Uvoz piletine Prehrana Kentucky Fried Chicken SAD Rusija Kina Zdravlje Kvali
Autorica
Više [+]
Marina je urednica na AgroKlubu, specijalizirana za AgroBaze. Diplomirani je magistar agronomije te volonter Francuske Alijanse Osijek i Emmaüs zajednice Francuska.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
List kukuruza se krenuo uvijati, šušti na vjetru. Ljeto tek počelo, a kiše nigdje na vidiku. Suncokret i ječam se dobro drže.
Tako je lijepa, ta naša Slavonija 🥰
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše ! Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše !
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače. Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače.
Karolina Rastija
prije 3 tjedna
Kukuruz se i inače ljeti preko dana frče kako bi se zaštitio od isparavanja. Ali svakako kiše opasno fali, soja nekako najlošije izgleda koliko sam Više [+] ovih dana primijetila :/