Pretraga tekstova
Dok se cijene svinjetine u nekim zemljama kreću stabilno, proizvođači u Belgiji, Sloveniji, Poljskoj i Bugarskoj pretrpjeli su gubitke, svaki za oko 4%.
Od izbijanja afričke svinjske kuge (ASK) u Njemačkoj pa do sada cijene svinjetine kretale su se u većini zemalja Europske unije koliko toliko stabilno.
Danska mesna tvrtka Danish Crown izvijestila je kako je tržište narezanog i otkoštenog mesa uravnoteženo, dok su cijene cijelih komada (polutki) pod velikim pritiskom zbog sve veće ponude. Ipak, zahvaljujući dobrom poslovanju s Azijom, u to je zemlji otkupna cijena svinja za klanje stabilna i iznosi 1,38 eura po kilogramu.
Prema Udruženju poljoprivrednih proizvođača (VLV) u Austriji, ponuda i potražnja svinjetine bila je na visokoj razini što je rezultiralo nepromijenjenom cijenom svinja za klanje od 1,50 eura/kg. Problem je postojao u dvije klaonice u Gornjoj Austriji gdje je zbog manjka radnika kasnila isporuka robe.
Meso iz Njemačke srušilo cijenu živih svinja i svinjskih trupova
Što se tiče Španjolske, izvoz svinjetine na Daleki istok nije stao, a višak mesa iz Njemačke nije snizio cijenu koja se sada kreće 1,29 eura/kg. U Italiji se rast nastavio i krajem rujna, a proizvođači su zaradili 2% više, piše fleischwirtschaft.
Brazilski izvoz svinjetine porastao za 44%: Afrička svinjska kuga utječe i na cijenu?
S druge strane, neke zemlje suočile su se s velikim gubitcima. U Francuskoj je prodaja živih svinja od izbijanja kuge otežana, a cijena je pala za 0,7 eura te iznosi 1,37 eura/kg.
Također, na tržištu je ostalo neprodanih 1.600 grla. Proizvođači u Belgiji, Sloveniji, Poljskoj i Bugarskoj pretrpjeli su gubitke, svaki za oko 4%.
Meso koje je ostalo u Europi, a prethodno namijenjeno Aziji, poremetilo je i hrvatsko tržište. Dodatna ponuda vrši pritisak na smanjenje cijena svinjetine, naveo je i Tržišni cjenovni informacijski sustav u poljoprivredi (TISUP).
Podsjećamo, prvih dana rujna njemački ministar poljoprivrede objavio je da je u zemlji pronađeno stado divljih svinja zaraženih ASK-om.
Ne želite da se afrička svinjska kuga pojavi u vašem svinjcu - kako ju spriječiti i prepoznati
U razdoblju od dva mjeseca, a prema izvješću od 31. listopada, utvrđeno je 117 zaraženih jedinki divljih svinja. Najnovije otkrivene nisu pokazivale simptome bolesti, koju je otkrio rutinski pregled nakon lova.
Iako je ekonomska šteta već jasno vidljiva, rizik za zdravlje domaćih svinja još uvijek nije izuzetno velik jer na farmama do sada nije pronađena zaražena životinja. Do sada su higijenska pravila bila vrlo stroga, što uključuje stalnu dezinfekciju te dvotjednu karantensku obvezu po dolasku novih stada te ograničenje kretanja između svinjogojskih farmi.
Tagovi
Afrička svinjska kuga Meso Cijene Tržište
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !