Pretraga tekstova
Podsjećamo da su u Hrvatskoj i dalje na snazi pojačane preventivne mjere. Glavni cilj je održavanje statusa zemlje slobodne od ASK, napominje Ministarstvo poljoprivrede.
Iz susjedstva nam ponovno prijeti afrička svinjska kuga.
Naime, početkom rujna Srbija je putem ADIS sustava prijave bolesti Europske unije prijavila 40 izbijanja ASK u domaćih i divljih svinja.
Kako navodi naše Ministarstvo poljoprivrede, od tih 40, 28 se odnosi na izbijanja bolesti u uzgojima domaćih svinja na području distrikata Borski ( Majdanpek), Braničevski (Malo Crniće), Jablanički (Crna Trava), Južno-Banatski (Kovin), Nišavski (Ražanj), Pčinjski (Bosilegrad), Podunavski (Smederevska Palanka) i Pomoravski (Despotovac) te 12 u divljih svinja na području distrikata Južno-Banatski (Kovin i Bela Crkva), Nišavski (Gadžin Han), Pčinjski (Surdulica i Bosilegrad) te Zaječarski (Zaječar).
"Podsjećamo da su u Hrvatskoj i dalje na snazi pojačane preventivne mjere. Glavni cilj je održavanje statusa zemlje slobodne od ASK i rano otkrivanje unosa virusa kako bi se pravovremeno i žurno u slučaju pojave bolesti provele mjere radi sprječavanja daljnjeg širenja", napominju iz resornog ministarstva.
Ujedno pozivaju sve posjednike svinja da se pridržavaju svih propisanih mjera te da svaku pojavu bolesti i uginuće odmah i bez odlaganja prijave svojim veterinarima.
Strogo je, podsjećaju, zabranjeno unošenje proizvoda životinjskog podrijetla na farme svinja, prijevoz svinja u prijevoznim sredstvima koja nisu očišćena, oprana i dezinficirana, premještanje iz jednog uzgoja u drugi bez propisane popratne dokumentacije (svjedodžba o zdravstvenom stanju i dokumentacija o premještanju), kao i držanje svinja na neregistriranim gospodarstvima na otvorenom bez odobrenja veterinarske inspekcije Državnog inspektorata te zakapanje lešina i nusproizvoda životinjskog podrijetla.
Uginule životinje i nusproizvodi životinjskog podrijetla zbrinjavaju se isključivo putem registriranih prijevoznika nusproizvoda u odobrenim objektima za zbrinjavanje nusproizvoda (kafilerija), a posjednici su dužni voditi ažurnu evidenciju Registar svinja na farmi.
"Posjednici svinja koji se neće pridržavati propisanih mjera neće moći ostvariti pravo na nadoknadu štete za usmrćene životinje u slučaju pojave ASK", upozoravaju.
Također, lovoovlaštenici su dužni pridržavati se biosigurnosnih mjera prije, tijekom i nakon lova te aktivno tražiti i prijaviti ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji svaku pronađenu uginulu divlju svinju (uključujući i stradale u prometu i odstrijeljene bolesne) u svrhu pretraživanja na ovu zarazu.
Tagovi
Afrička svinjska kuga Zaraza Svinje
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Manifestacije 20. Međunarodni pčelarski sajam, 11. Izložba vina i vinogradarske opreme te 1. Sajam voćarstva i opreme za voćarstvo bile su po mnogočemu posebne, a svakako ćemo istaknuti Izbor najboljih jakih alkoholnih pića u kategorijama r... Više [+]
Manifestacije 20. Međunarodni pčelarski sajam, 11. Izložba vina i vinogradarske opreme te 1. Sajam voćarstva i opreme za voćarstvo bile su po mnogočemu posebne, a svakako ćemo istaknuti Izbor najboljih jakih alkoholnih pića u kategorijama rakije i likera.
🥉Treće mjesto osvojila je Destilerija Ivičić te njihova rakija šljivovica Barrique, 🥈drugo mjesto pripalo je Destileriji Luna i njihovom Illusion ginu dok je 🥇prvo mjesto osvojila medica našeg izlagača Flying angel.
Čestitamo svima na sudjelovanju 👏