Sinonim: - | Engleski naziv: Sugar beet | Latinski naziv: Beta vulgaris var. saccharifera
Šećerna repa je industrijska biljka koja se uzgaja za proizvodnju šećera, zbog visoke koncentracije saharoze u njezinom zadebljanom korijenu. Iz šećerne repe se dobije 16% svjetske proizvodnje šećera. Šećerna repa sadrži 75 % vode, 16 – 18 % šećera, 5 - 6 % celuloze i 2 - 3 % ostalih supstanci, uključujući i minerale. Gotovo polovina vode se ponovno iskoristi tokom ekstrakcije šećera, a ostatak ispari. Oko 90 % sadržaja šećera postaje bijeli šećer. Ostatak čini melasa koja se koristi u proizvodnji stočne hrane, kvasca i alkohola. Celuloza iz repe se koristi kao repin rezanac i predstavlja dodatak stočnoj hrani. Preostalih 2 - 3 % sadrži magnezij i fosfor koji se talože iz otpadnih voda tehnološkog procesa proizvodnje šećera i koristi se kao dodatak zemljištu koje je siromašno ovim supstancama.
Korijen je vretenast, sastoji se od glave (na njoj se oblikuju listovi), vrata, tijela i repa. Tijelo korijena najvažniji je dio korijena, on se vadi i prerađuje, jer u njemu ima najviše šećera (15 – 20 %). Debljine je 10 – 15 cm, a dugačko 20 – 25 cm i teško oko pola do 1 kg. Plojka lista je srcolikog do ovalnog oblika, oblog ili zašiljenog vrha i neravne površine. Duljina plojke veća je od peteljke i iznosi 20 – 30 cm. Stabljika je uspravna, rebrasta, grana se i naraste do 2 m te iz pazuha listova oblikuje postrane grane prvoga reda, iz kojih se oblikuju grane drugog reda i tako dalje. U pazuhu listova grana zadnjeg reda oblikuju se cvjetovi. Oprašivanje obavljaju insekti, pa je šećerna repa stranooplodna. Plod je srasli orašac.
Minimalna temperatura za klijanje je 2 – 3 °C, a kod temperature iznad 6 °C klijanje i nicanje brži su i potpuniji. Optimalna temperatura za klijanje je oko 25°C. U fazi kotiledona opasne su temperature ispod -3 °C.
Šećerna repa treba puno svjetla. Smanjeno osvjetljenje uzrokuje niži prirod korijena i šećera. U vrijeme intezivne tvorbe šećera dobro je da se izmjenjuje sunčano i oblačno vrijeme.
Tijekom cijele vegetacije šećerna repa treba biti dobro opskrbljena vodom. Najveće potrebe za vodom su u vrijeme intezivnog porasta (kraj srpnja, početak kolovoza). Ekstremne suše tijekom sprnja i kolovoza mogu jako smanjiti prirod, pa ako postoje mogućnosti za navodnjavnaje, potrebno je navodnjavati. Šećerna repa najbolje uspijeva pri umjerenoj vlažnosti zraka.
Odgovaraju joj tla velike plodnosti, dubokog oraničnog sloja, dobrih vodopropusnih odnosa, dobre strukture, rahla, neutralne do slabo kisele reakcije (pH 6 – 7). Najbolji tipovi tla za uzgoj šećerne repe su černozem i njegovi varijeteti, aluvijalna tla i livadske crnice.
Plodored za šećernu repu iznosi 4 godine ili više. Uzgoj u plodoredu omogućuje dublju i intezivniju obradu i obilniju gnojidbu svih površina na kojima se smjenjuje šećerna repa. Najbolje pretkulture su joj zrnate mahunarke, rane okopavine i strne žitarice (kulture koje ranije napuštaju tlo). Za šećernu repu tlo se duboko i kvalitetno obrađuje, dobro gnoji, provodi se intezivna njega, pa nakon repe tlo ostaje plodno i čisto od korova. Ako se pravodobno vadi, pod povoljnim uvjetima, repa je jako dobra pretkultura za mnoge ratarske kulture.
Nakon ranih pretkultura odmah poslije žetve obavlja se plitko oranje na 10 cm dubine. Prema potrebi nakon oranja obavlja se tanjuranje, drljanje i valjanje. U prvoj polovici kolovoza obavlja se drugo oranje na 20 cm dubine. Krajem rujna i početkom listopada, obavlja se jesenje duboko oranje na dubini od 35 – 40 cm i tanjuranje.
Planiranje gnojidbe treba obaviti prema analizi tla i planiranom prirodu, a korekcije u gnojidbi na temelju izgleda biljaka i analize biljnog tkiva. Na prosječno plodnim tlima trebalo bi osigurati oko 160 kg/ha dušika, 120 – 130 kg/ha fosfora i 250 – 300 kg/ha kalija. Šećerna repa izvanredno dobro reagira na gnojidbu stajskim gnojem. Za osnovnu gnojidbu pogodne su formulacije mineralnih gnojiva koja sadrže mali postotak dušika, više fosfora i još više kalija.
Sjeme šećerne repe u prirodnim uvjetima slabo klija i niče i računa se da od posijanog sjemena oko 30 % propada. Zato se posebna pažnja posvećuje proizvodnji i doradi sjemena. Sjeme se može dorađivati s omotačem (u omotač se ugrađuju zaštitna sredstva), bez omotača i pilirano. Pilirano sjeme treba upiti više vode u vrijeme klijanja, pa to u uvjetima suše predstavlja nedostatak. Sjeme s omotačem ima izjednačen oblik i veličini što omogućuje precizniju sjetvu.
Šećerna repa sije se sijačicama u redove na međuredni razmak od 45 ili 50 cm. Razmak od sjemenke do sjemenke u redu iznosi 10 – 12 cm, a otimalna dubina sjetve je 2 – 3 cm. Sjeme se počinje sijati kada se tlo na dubini od 5 cm ugrije iznad 6 °C. Optimalan agrotehnički rok u Slavoniji je od sredine do kraja ožujka, a u sjevernozapadnoj RH zadnja dekada ožujka i početak travnja.
Ako je sjetva obavljena u suho tlo, obavlja se valjanje. Korove u šećernoj repi obvezatno je suzbijati jer oduzimaju vodu, hranive tvari, smanjuju osvjetljenje i stvaraju bolje uvjete za razvoj štetnika i bolesti. Ako stanje tla dopušta, prvo kultiviranje (na dubini od 5 cm, a kasnije i dublje) izvodi se čim se vide redovi.
Vadi se u tehnološkoj zriobi. Vrijeme početka vađenja određuju stručnjaci šećerane na temelju provjere zrelosti šećerne repe. Može se vaditi ručno vilama, plugom, linijama za vađenje (sjekač glava, vadilica, utovarivač) i kombajnima. Strojeve treba dobro podesiti da pravilno režu glave i ne oštećuju korijen. Korijen repe treba odmah pokupiti s njive i odvesti u šećeranu na preradu jer svako zadržavanje dovodi do gubitka. Ako se izvađena repa ne može odmah otpremiti treba ju slagati na depoe u prizme da bi se gubici što više smanjili.
Izvor: Prof.dr.sc. M. Gagro; Industrijsko i krmno bilje; Zagreb, 1998.
ukupno: 180, aktivno: 75, neaktivno: 105
ALEGRA
Alegra
AMADEA
AMATA
Annamira KWS
ANTEK
ANTINEA KWS
APOLLO
Arcas
ARCAS
ASKETA
AZULATA
BAIKAL
BARTOK
BELINDA
BELLINI
BENAMINA KWS
BERTHOLDA KWS
Bettina KWS
BINGO
BOOMERANG
BOUNTY
BRUNA KWS
BUDA
CAMBRIA
CAMEL
CANARIA
CARIBOU
CASINO
CAVALLO
CHARLY
CHIARA
CLEMENTINA
COLONIA KWS
CONTINENTAL
COYOTE
DAKTARI
DANTON
DEGETA
DELANO
DENISA KWS
DIAMANT
DINARA KWS
DRAVUS
EDISON
EDUARDA KWS
EDUARDA KWS
ELIXIR
ELMO
ELVIS
EUROPA
EVELINA
FABIO
FIORENZA KWS
FLORATA
FLORES
FRANCESSA KWS
FRANCESSA KWS
FRED
GAZETA
GEORGINA
GILBERTA KWS
GINA
GIRAF
GOETHE
Grandiosa kws
GREGORIA KWS
H 6802
HARGITA
HELENIKA KWS
HELENIKA KWS
HILLTOPTA
HORTA
IMPACT
IMPERIAL
Indira KWS
IRIS
JADRANKA KWS
Jadranka KWS
JAFRA KWS
JASMINA KWS
Jelen
KAORA
KARERA
KARPATY
KOALA
KUNDERA
LAGUNA KWS
LAVINA
LENTIA
LENTO
LEOPOLDA KWS
LIANA
LIBERO
LION 9703 AARON
LION 9704 ANNIE
LIPTA
LIVIOLA KWS
LIVIOLA KWS
LIZA
MANDOLINE
MARENKA KWS
MARIANKA KWS
MARINELLA KWS
MARKUS
MARTE
MAS
MAURIZIO
Melindia KWS
Meradonna KWS
MERAK
MODEX
MONDIAL
MONOFORT
MONZA
NATURA KWS
NELEXA
NEURON
NEUTRINO
NIMBUS
ODESSA KWS
OVACIO
PALMA
PHARAON
PREDATOR
PROFITA
PROTECTA
RAMONA
Rebecca KWS
RENATA KWS
RHIZOFORT
RISELDA
RODOLFO
ROMANELLA KWS
Romanella KWS
SANDOR
SANTINO
SAVANE
Senator
SERENADA KWS
SEVERINA
SILENTA
SIXTUS
Smart Belamia KWS
Smart Briga KWS
Smart Djerba KWS
Smart Perla KWS
Smart Rossada KWS
SOFARIZO
Spinner smart
STEFFKA KWS
SUMONO
SY ANGY
TAIFUN
TELL
TERRANOVA KWS
TERRANOVA KWS
THEODORA
TIBOR
TINKA KWS
TINKER
TORDA
TUWIM
UNYX
Vandana kws
VANDANA KWS
VENTURA
Viola KWS
VIVA
VORNA
VULPES
WAPITI
WAWILOW
YASMINE
YETI
ZANZIBAR
ZOULOU