Moramo se maknuti od percepcije regije koja traži pomoć. Mi sami definiramo svoju sudbinu i svoj imidž, kroz ono što proizvodimo, poručio je Tomislav Panenić sa stručnog skupa "Pozicioniranje Hrvatske kao vinske destinacije".
"Ovo je područje povijesnih vinarija, no i dalje se postavlja pitanje zašto se nismo jasnije pozicionirali kao snažna vinska regija. Mi u Graševini Croatica radimo upravo na tome, na jačanju imidža regije", rekao je Tomislav Panenić, direktor udruge Graševina Croatica na stručnom skupu u Erdutu pod nazivom "Pozicioniranje Hrvatske kao vinske destinacije".
Naglasio je kako nije dovoljno samo imati kvalitetan proizvod, već je nužna i šira društvena podrška:
"Ne govorimo samo o proizvođačima, već o cijelom društvu koje živi na ovom prostoru. Svi zajedno moramo svakodnevno raditi na stvaranju pozitivnog identiteta regije jer imidž se direktno odražava na vrijednost naših proizvoda".
Istaknuo je kako čak 90 posto vina iz vinogradarske regije Slavonije i Hrvatskog podunavlja spada u kategoriju visokokvalitetnih, ali da to još nije dovoljno iskorišteno.
"Moramo se maknuti od percepcije regije koja traži pomoć. Mi sami definiramo svoju sudbinu i svoj imidž, kroz ono što proizvodimo i kroz način na koji živimo", poručio je.
Govoreći o ključnim izazovima, Panenić se posebno osvrnuo na vinski turizam kao potencijalno najjači kanal prodaje.
"Trenutno smo najzastupljeniji u maloprodaji, ali želimo ojačati prisutnost i u gastronomiji, a najvažnije je razvijati vinski turizam. To je kanal kroz koji se može najbolje povećati i imidž i prodajna vrijednost vina".
Naglasio je kako razvoj vinskog turizma zahtijeva tri stvari: izgradnju javne i komunalne infrastrukture, ulaganje u sadržaje na samim vinarijama, te snažnu promociju kako bi se privukli posjetitelji. Podaci govore da kontinentalni turizam čini svega dva posto ukupnog turizma u Hrvatskoj.
"To moramo promijeniti, a to je odgovornost svih – od lokalne zajednice i županije do samih vinara", podcrtao je.
Zaključno je rekao kako su smještajni kapaciteti, ugostiteljska ponuda i vinska iskustva elementi koji zajedno čine pravu vinsku destinaciju.
"U suradnji s Ministarstvom turizma i Hrvatskom turističkom zajednicom radimo na tome da Slavonija postane prepoznatljivo eno-gastro odredište".
Erdutski vinogradi: U tijeku je sadnja chardonnaya na njihovoj najboljoj lokaciji
Inače, okrugli stol je održan u svečanoj dvorani kurije Adamovich - Cseh u organizaciji Vina Erdut i udruge Graševina Croatica.
Skup je otvorila Nikolina Jakopović iz Ministarstva turizma i sporta, naglasivši važnost zajedničkog djelovanja svih dionika u razvoju vinskog turizma.
Tijekom rasprave otvorena su ključna pitanja - od turističke infrastrukture i prostornog planiranja do dostupnosti financiranja, a sudionici su iznijeli konkretne probleme i prijedloge vezane uz svakodnevni rad u vinogradarskom sektoru.
Među sudionicima bili su i predstavnici Hrvatske turističke zajednice, udruge Impresia, te vinari iz raznih krajeva Hrvatske, uključujući Bregovitu Hrvatsku i Dalmaciju, a domaćina ovog skupa je predstavljala Dunja Vukmirović, direktorica Erdutskih vinograda. Hrvatska je inače podijeljena u četiri vinske regije: Slavonija i Podunavlje, Dalmacija, Istra i Kvarner i Bregovita Hrvatska.
Događaj je zaključen obilaskom vinarije i vinskom radionicom uz pogled na Dunav, gdje su uzvanici kušali vina Erdutskog vinogorja u kombinaciji s lokalnim specijalitetima.
Fotoprilog
Tagovi
Autor