Pretraga tekstova
Bučino ulje bogato je vitaminima A, C, E i K, a svježe sadrži više od 60 posto nezasićenih masnih kiselina. Bogato je fosforom, kalcijem, magnezijem, kalijem, sadrži i željezo, cink i mangan, a sadrži i lecitin, bjelančevine i salicilnu kiselinu
U Županijskoj palači u Varaždinu u petak je održana četvrta izložba bučinog ulja Sjeverozapadne Hrvatske, gdje je 30 uzoraka izložilo 25 proizvođača iz Varaždinske, Međimurske, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije. Prije izložbe, uzorci su prikupljeni te su poslani na kemijsku i senzornu analizu, a cilj izložbe bila je popularizacija ovog vrlo zdravog prehrambenog proizvoda.
"Ova izložba je odlična stvar za nas proizvođače, a njome se vidi kvaliteta bučinog ulja. Time se proizvođačima može ukazati na pogreške koje su napravili prilikom same proizvodnje", istaknuo je jedan od izlagača, Slavko Kuščer iz OPG-a Kuščer iz Nedeljaneca. Kuščer je rekao da je kvaliteta bučinog ulja neminovna te da su varaždinski proizvođači zanat ispekli educirajući se kod austrijskih proizvođača koji su vrlo daleko stigli u samoj proizvodnji, ali i promocije koja je vrlo važna. I dok su varaždinski proizvođači bučinog ulja poslušali savjete od austrijskih, krapinsko - zagorski proizvođači uzore imaju u Varaždincima i Međimurcima.
"Mi Zagorci učimo od Međimuraca i Varaždinaca jer su oni otišli dalje što se tiče same proizvodnje bučinog ulja. Broj proizvođača bučinog ulja u Krapinskoj - zagorskoj županiji se mijenja, a mi potičemo i dalje ćemo poticati proizvodnju. Uz dobro brendiranje vjerujem da bučino ulje ne bi trebalo biti ništa lošije pozicionirano na tržištu od maslinovog ulja - rekao je krapinsko - zagorski župan, Željko Kolar.
Tržište je nemilosrdno te OPG-ovima nije lako preživjeti s obzirom da se za krajnjeg potrošača trebaju boriti na tržištu Europske unije. "Nije lako na tržištu, ali borimo se. Rad na buči nije toliko zahtjevan, a problem je obrada tla jer kad buča nikne, morate ručno okopavati, dok prerada nije uopće zahtjevna", istaknula je Marija Cafuk iz OPG-a Cafuk iz Domitrovca koji se primarno bavi uzgojem krumpira i zeljarica, a buča imaju tri hektra i to zbog plodoreda.
Nakon izložbe, žiri je dodijelio šest zlatnih medalja za najbolje u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Zlatne medalje za nerafinirana ulja osvojili su OPG Ivanuša iz Međimurske županije, OPG Gorup iz Krapinsko - zagorske županije, međimurska Uslužna ulja Ivanaša, OPG Županić iz Varaždinske te OPG Bunjevac iz Zagrebačke županije. Zlatnu medalju za hladno prešano ulje primio je OPG Just iz Međimurske županije.
Foto: depositphotos.com
Tagovi
Izložba bučinog ulja Bučino ulje Željko Kolar Uzgoj krumpira Uslužna ulja Ivanaša OPG Županić OPG Bunjevac OPG Just Kvaliteta
Autor
Više [+]
Diplomirao je na Fakultetu političkih znanosti (smjer novinarstvo). S dvije godine radnog iskustva, trenutno radi na Radio Varaždinu. Održava i predavanja osnovnoškolcima o novinarstvu u sklopu Udruge Uzmi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!