Pretraga tekstova
Na jugu Hrvatske 70 seljačkih turističkih gospodarstava, a oko Vukovara tek dva. Cilj nam je da se u sljedećih godinu dana na području oko Vukovara napravi barem desetak seljačkih gospodarstava, ističe Dijana Katica, predsjednica Uprave Hrvatskog farmera
Iako sada postoje dobre potpore za ruralni turizam, Dijana Katica, predsjednica Uprave Hrvatskog farmera, i dalje predlaže osnivanje posebnog Vladina povjerenstva za razvoj turizma na selu koje bi, po njoj, kvalitetnije povezalo sve institucije o kojima ovisi napredak ovdašnjih ruralnih prostora. Prema podacima, samo osam posto ruralnih područja Hrvatske razvija se uravnoteženo, četiri posto bilježi rast, dok 77 posto ima obilježja zaostajanja u razvoju.
Poznato je da ruralna područja čine 90 posto kopnenog područja države s 47 posto ukupnog stanovništva, pa bi zaustavljanje iseljavanja iz sela u prenapučene gradove, koje se, uz ostalo, može postići i razvojem turizma, trebao biti prioritet vlasti. Doduše, još više mogu napraviti lokalne i područne samouprave, budući da mogu bolje pronaći načine za zaustavljanje iseljavanja. Od 16. do 18. ožujka u Vukovaru je održan 14. seminar o ruralnom turizmu, a seminar je važan jer to područje vapi za kvalitetnim seljačkim turističkim gospodarstvima. Naime, na snazi je 14 natječaja za potporu vrijednih 46 milijuna kuna, a vukovarsko područje ima tek dva turistička gospodarstva takvog tipa. Za razliku od Baranje koja je odlično razvila taj vid ponude i koja je, uz Istru i Konavle, hrvatski predvodnik ruralnog turizma, Vukovarsko-srijemska županija, osim Iloka, tek je u povojima.
»Cilj nam je da se u sljedećih godinu dana na ovom području napravi barem desetak turističkih seljačkih gospodarstava«, ističe Dijana Katica. Ukazuje i na bolju koordinaciju ministarstava poljoprivrede i turizma, dviju najvažnijih institucija za razvoj turizma na selu. Usprkos svjetskom trendu, mnogima još nije jasno da novi razvojni korak moraju biti odluke i ulaganja vezana uz zaštitu okoliša i uređenje zaštićenih područja.
Što se zakonske regulative tiče, nedavno je donesena odluka da i umirovljenici mogu voditi turistička seljačka gospodarstva, što je također kvalitativni pomak.
Inače, prema riječima Dijane Katice, snažno se razvija Dubrovačko-neretvanska županija koja sada ima 70 turističkih seljačkih gospodarstava, a ljudi su i dalje jako zainteresirani za ulaganje u taj vid turizma. Istra je dugogodišnji brend i jedno od poznatijih agroturističkih područja Europe, dok se na istoku zemlje niz pozitivnih stvari događa u Baranji, naravno, uz Ilok. Baranja je uz bok Dubrovačko-neretvanskoj županiji, najviše je posjećuju stranci, pa je, na primjer, tijekom sezone lova ponekad teško pronaći slobodnu sobu.
Autor: Davor Verković
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !