Pretraga tekstova
U Zdencima je održana treća po redu manifestacija Ja posijah lan, koja je ove godine posjetiteljima prikazala proces od tucanja lana do gotovog proizvoda
LAG Papuk i udruga Rukotvorine Zdenci potrudili su se da se slavonska tradicija i običaji ovoga kraja ne zaborave, već da žive prenoseći se na mlađe generacije. Stoga su 09. kolovoza ove godine organizirali manifestaciju koja se održava već treću godinu za redom pod nazivom "Ja posijah lan". Podržali su je i Općina Zdenci te Virovitičko-podravska županija, a manifestaciju je otvorila zamjenica župana, Sanja Bošnjak.
Prve godine tema je bila prikazati sjetvu lana. Iduće godine upriličili su manifestaciju prerade lana nakon berbe te pripremu za tkanje, a zvala se "Od zrna lana do tkalačkog stana", da bi ovogodišnja, treća manifestacija ponijela naziv "Od zrna lana-haljina tkana" gdje je prikazan proces od tradicionalnog tucanja lana do gotovog proizvoda - haljine, u kojima su članice Udruge ponosno prošetale na manifestaciji. U kratkom sažetku posjetitelje su podsjetile što su radile u posljednje tri godine.
Tradicija uzgoja lana za dobivanje lanenog platna dio je pomalo zaboravljene slavonske prošlosti koja će uz pomoć ovakvih događanja oživjeti i mladima prenijeti barem dio kulture življenja njihovih predaka, što je i cilj ove manifestacije. Nema se baš prilike svakodnevno vidjeti čupanje i tucanje lana, njegovo namakanje u rijeci, udaranje "stupom" do tankih niti, zatim "grebenanje" i češljanje da bi se dobile "kučine" i fine vlati lana koje su tada žene prele i tkale.
Voditelj LAG-a, Saša Rister, ovom je prilikom predstavio LAG Papuk te LEADER pristup nakon čega je predstavio Program ruralnog razvoja 2014-2020 s naglaskom na Mjeru 4 i Mjeru 6.
Predsjednica udruge Rukotvorine, Marija Rončević istaknula je da već sada pripremaju novu slavonsku zaboravljenu priču, no još nisu otkrile što će nam ona donijeti. Iznimno je ponosna na rad članica udruge koje svakodnevnim radom i trudom nastoje sačuvati ove pomalo zaboravljene običaje, djelić naše prošlosti koje Slavoniju čini tako bogatom i ponosnom.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
LAG Papuk Udruga Rukotvorine Zdenci Tradicija Običaji Lan Sanja Bošnjak Sjetva Prerada lana Tkanje Tkalački stan Platno Stupa Saša Rister Marija Rončević Slavonija
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE! Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak! 🦋 Nakon preobražaja iz ove gusj... Više [+]
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE!
Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak!
🦋 Nakon preobražaja iz ove gusjenice izlazi noćni leptir "Jetrenka sfinge", krilat div sa rasponom krila oko 10 cm. Prepoznatljiv je po plavo-crnim poljima na donjim krilima i snažnom tijelu.
Ova vrsta je rijetka i izuzetno korisna za prirodni balans.
📸 Podijelio sam ovo jer vjerujem da malo nas zna da ovako nešto postoji u našim krajevima.
Ako je i ti nekad vidiš – ne diraj, ne ubijaj – samo posmatraj!
#Priroda #Sfinga #Gusjenica #Leptir #Bosna #RijetkiPrizori #Lipnica
Selma Mujić
prije 2 dana
Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija