Godišnje se provodi 50.000 laboratorijskih analiza, a Hrvatska vezano uz hranu dobiva i tri nova zakona, čulo se u Osijeku na 4. konferenciji o procjeni rizika porijeklom iz hrane.
"Sustav sigurnosti hrane uključuje veliki broj dionika i zahvaljujući njihovoj uspješnoj suradnji je učinkovit i možemo reći da je hrana u Republici Hrvatskoj sigurna", istaknula je mr.sc. Tatjana Karačić, izaslanica ministrice poljoprivrede Marije Vučković, na okruglom stolu “Učinkovit sustav kontrole hrane u službi zaštite zdravlja potrošača“.
Njime je u Osijeku započeo dvodnevni program 4. hrvatske konferencije o procjeni rizika porijeklom iz hrane s međunarodnim sudjelovanjem koji se održava uz Svjetski dan sigurnosti hrane, 7. lipnja.
"Upravo povlačenja s tržišta u sustavu brzog uzbunjivanja dokaz su dobrog funkcioniranja sustava u službi zaštite zdravlja i interesa potrošača", naglasila je dodajući da zdravstveno ispravna hrana mora biti dostupna svim ljudima u svakom trenutku, i fizički i ekonomski. Samo ove godine za monitoringe u području njezine sigurnosti, koje koordinira i financira Ministarstvo poljoprivrede, izdvojeno je 24 milijuna kuna. Godišnje se, navela je, provodi 50.000 laboratorijskih analiza.
Isstaknula je i da je u proceduri donošenje tri zakona – Zakon o hrani, Zakon o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima te Zakon o zdravlju životinja, koji bi trebali stupiti na snagu do kraja godine.
"Hrvatska je dio jedinstvenog sustava sigurnosti hrane Europske unije koja ima najrazvijeniji i najstroži sustav sigurnosti u svijetu, čime se osigurava najveća moguća razina zaštite potrošača“, istaknula je i dr.sc. Darja Sokolić, ravnateljica HAPIH-a te predsjednica Organizacijskog odbora. Dodala je kako naši potrošači promišljaju o sigurnosti čak nešto više od prosječnih stanovnika EU što je i bio razlog da je Europska agencija za sigurnost hrane lani odabrala Hrvatsku u šest zemalja članica kojima je financirala kampanju "Europa bira sigurnu hranu“ kako bi potaknula dodatnu edukaciju potrošača.
Prema EFSA-inoj evaluaciji, kampanju je najbolje provela upravo naša zemlja.
Ove se godine Svjetski dan sigurnosti hrane širom svijeta obilježava pod sloganom "Sigurnija hrana – bolje zdravlje“, čulo se na okruglom stolu kojeg je moderirao novinar Andrija Jarak, a panelisti su, uz ravnateljicu HAPIH-a dr. sc. Darju Sokolić bili: mr. sc. Tatjana Karačić, dr.vet.med., ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede RH, prim. Vera Katalenić Janković dr.med. iz Ministarstva zdravstva, Ružica Vazdar, načelnica Sektora sanitarne inspekcije Državnog inspektorata (DIRH), Gordan Jerbić, načelnik Sektora za veterinarski nadzor i nadzor sigurnosti hrane DIRH-a, Branka Butković, rukovoditeljica sustava upravljanja Ledo plus d.o.o.; Martina Završki, vlasnica restoran zdrave prehrane Špajz, te Vedran Stapić suosnivač i vlasnik portala za poljoprivredu Agroklub.
"Različita je učestalost konzumiranja određene hrane i po regijama. Za to su nam ključni podaci istraživanja o prehrambenim navikama koje provodimo. Upravo završavamo jedno takvo istraživanje u kategoriji dojenčadi i djeci do devet godina, a sljedeće godine na populaciji od 10 do 75 godina“, istaknula je ravnateljica Sokolić.
Potvrdila je i aktivnosti praćenja novih rizika u nastajanju, kao što su i mikro i nanoplastika, te rad na preporukama za pravilnu prehranu kao i nužnost usmjeravanja istraživanja zbog klimatskih promjena.
"Važno je preventivno djelovanje, jer se čak 40 % onkobolesti, može spriječiti. Zadatak svih nas je smanjiti količinu rizika koje utječu na zdravlje, pa i one koje unosimo hranom, ne bi li tako sačuvali zdravlje stanovništva“, rekla je prim. Vera Katalinić Janković.
Percepcija o hrani se mijenja, mišljenja je Vedran Stapić, i ljudi u Hrvatskoj mogu mirno spavati što se tiče sigurnosti, no potrošači, kaže, moraju biti svjesni da ne biraju samo na izborima nego i na policama.
"Volio bih da je veća pažnja okrenuta na domaći proizvod, i u izboru potrošača i kod donošenja odluka budućih propisa“, rekao je Stapić.
Konferenciju organizira Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zdravstva, a uz podršku Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) i Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA).
Tagovi
Autorica
Partner
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Vinkovačka cesta 63c,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 275 200,
e-mail: hapih@hapih.hr
web: https://www.hapih.hr