Analize su pokazale da bi Hrvatska mogla imati teškoća u ostvarenju planiranog smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2050. godine, ukoliko ne poveća svoje šumske površine kao i drvne zalihe postojećih šuma. No vrlo vjerojatno će to uspjeti u industrijskom sektoru, budući da pad industrijske proizvodnje u našoj zemlji sam po sebi uzrokuje smanjenje štetnih emisija.
Koncepti zelene ekonomije, odnosno kreiranja zelenih poslova i niskougljičnog razvoja, s dostizanjem gotovo 100 postotne proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, postali su izuzetno važni posljednjih godina, nakon što je globalna financijska i ekonomska kriza pokazala neodrživost postojećeg modela neprekidnog ekonomskog rasta i prekomjerne potrošnje prirodnih resursa, koja sve više gubi svoju racionalnost i smisao.
Tome treba pridodati i već opažene štetne promjene globalnog klimatskog sustava za koje je utvrđena povezanost s porastom koncentracija stakleničkih plinova uzrokovanih ljudskim djelovanjem.
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode zbog toga izrađuje Niskougljičnu strategiju razvoja Republike Hrvatske, temeljni dokument koji će se obvezujuće prenijeti u određene sektorske politike. Cilj te strategije je postizanje konkurentnog niskougljičnog gospodarstva do 2050. godine, u skladu s europskim strateškim smjernicama i sukladno sporazumu Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime (United Nations Framework Convention on Climate Change - UNFCCC) iz 2010. godine.
U suradnji s Ministarstvom gospodarstva, Ministarstvom pomorstva, prometa i infrastrukture te Ministarstvom graditeljstva i prostornog uređenja, organizirane su radionice za sektore energetike, industrije, prometa te zgradarstva.
Radionica za sektor poljoprivrede
"U suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, radionica za sektor Poljoprivrede i sektor Korištenja zemljišta, promjena u korištenju zemljišta i šumarstva (tzv. LULUCF sektor - Land Use / Land Use Change and Forestry), održat će se u utorak, 09. lipnja 2015. godine, u kino dvorani Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva gospodarstva u Zagrebu, Ulica grada Vukovara 78, s početkom u 10.00 sati. Svrha radionice je provedba SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats odnosno Snaga, slabosti, prilike, priijetnje) analize te utvrđivanja polaznih podataka, ciljeva i mjera za scenarije. Stoga sve zainteresirane pozivamo da se odazovu i prisustvuju radionici", poručuju iz ministarstva.
Podsjetimo: Niskougljični razvoj je strateška odrednica Europske unije. Okretanjem prema čistijim tehnologijama, energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije moguće je ostvariti velike uštede i pokrenuti novi investicijski ciklus. Prema podacima Europske komisije, EU bi primjenom niskougljičnog razvoja do 2020. mogla otvoriti 1,5 milijuna radnih mjesta.
Kako bi radionica bila što učinkovitija, svoje sudjelovanje prijavite na e mail: barbara.fofic@mzoip.hr do 08. lipnja 2015. godine. Anketni će upitnik biti dostavljen naknadno. Također, na navedeni mail Barbare Fofić u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode, možete uputiti i svoja eventualna pitanja.
Dnevni red radionice nalazi se ispod teksta.
Foto: depositphotos.com/murysia
Dokumenti
Tagovi
Autorica