Želja je bila da natjecanjem obuhvate sve proizvođače domaće prirodne rakije s područja Republike Hrvatske, koji prirodnu domaću rakiju proizvode na tradicionalan način.
Hrvatski proizvođači voćnih rakija i likera sve ozbiljnije pristupaju svojoj proizvodnji, koja posljednjih godina pokazuje sve veći potencijal za plasman i na strana tržišta. 11. edukacijsko natjecanje u kvaliteti voćnih rakija i likera HGK Osijek i Općine Semeljci pokazalo je da kvaliteta voćnih rakija i likera svake godine raste, no zamjetna je i versifikacija proizvodnje.
Iako je šljiva i dalje najzastupljenija, sve je veći broj rakija i likera proizvedenih i od drugih vrsta voća. Ove godine ocjenjivački sud imao je težak zadatak - izabrati najbolje od prijavljenih rekordnih 311 uzoraka.
OPG Šokac iz Okučana i Alojz Rožmarić iz Tenje šampioni su i višešampioni XI. edukacijskog natjecanja u kvaliteti voćnih rakija i likera za 2015. godinu. Svoje nagrade, kazan za rakiju i inox posudu za čuvanje rakije dodijeljene su im na svečanosti u Semeljcima. Oni su imali sveukupno najbolje ocijene.
OPG Šokac iz Okučana ima najbolju šljivovicu i kajsijevaču na natjecanju, a Rožmarić za kruškovaču. Kako kažu, rade na podizanju kvalitete i to je stručni žiri prepoznao. Najveći uspjeh je postignut na domaćem tržištu, a postoje i planovi za izvoz. Šampionsku jabukovaču ima Željko Bratić iz Čepina, a lozovaču Tomislav Babić iz Osijeka. Šampion u kategoriji komovice je Jozo Katavić iz Zoljana, a Mijo Krešo je šampion u kategoriji rakija travarica. Istu titulu za Breskovaču osvojio je Đuro Kovač iz Darde.
U Semeljcima su izabrani najbolji hrvatski proizvođači voćnih rakija!
Od ove godine Ernest Nad, Stana Erstić, Zoran Kovačević i ekipa koju je organizirala Hrvatska gospodarska komora, županijska komora Osijek imala je i novi zadatak. To je ocjenjivanje likera od voća. Komisija je imala mnogo uzoraka različitih likera, a šampionsku titulu za liker od višnje osvojio je OPG Pavičić iz Petrijevaca. Najbolji liker od oraha stigao je iz Nature Antunović iz Orebića s Pelješca. OPG Libero Sinković iz Momjana šampion je pak za medni liker, a najbolji liker od drijenka ima tvrtka Tepka iz Koprivnice.
Valja istaknuti da su Krešo i OPG Šokac obranili svoje titule s prošlogodišnjeg ocijenjivanja kada su također dobili šampionske titule za travaricu, odnosno kajsijevaču. Posebna vrijednost ovog ocjenjivanja u kojem su uz HGK i Općinu Semeljci suorganizatori i Prehrambeno-tehnološki fakultet iz Osijeka, je i velika šarolikost brojnih rakija i likera izvan kategorije. Sve su one ocijenjene, ali im nisu dodijeljivane šampionske titule. Tako smo tu vidjeli i probali rakije od rogača, aronije, bazge, pelina, teranela, prosika, kupine, biska, limuna, ali i od cvijeta ruže, nespola, anisa, naranče, smokve, mirte, murve šipka i melise. Uz velikih broj uzoraka iz Hrvatske, na natjecanje su stigli i uzorci iz Bosne i Hercegovine.
Želja je bila natjecanjem obuhvatiti sve proizvođače domaće prirodne rakije s područja Republike Hrvatske, koji prirodnu domaću rakiju proizvode na tradicionalan način. Svaki uzorak koji se ocjenjuje ispitan je fizikalno-kemijskim metodama (NN 138/2005; NN 73/2007 i NN 172/2004) i senzorskom DLG metodom od strane imenovanog stručnog ocjenjivačkog suda.
Prije samog proglašenja održana su edukativna predavanja. Ernest Nad, stručni suradnik za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo je govorio o stanju u ovom sektoru i problemima kojima se susreću proizvođači.
Primjena novog zakona o trošarinama, tema predavanja je bila Snježane Delač, iz Područnog carinskog ureda Osijek, dok je predavanje Tehnologija pripreme vode za proizvodnju voćnih rakija bilo ono koje je održala Mirna Habuda-Stanić s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek. Kristina Valek-Lendić, iz Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije održala je predavanje na temu Zdravstvena ispravnost jakih alkoholnih pića. Nagrade su dodjeljivali Zoran Kovačević, predsjednik osječke HGK, Grgo Lončarević, načelnik općine Semeljci i Drago Šubarić, dekan Prehrambeno tehnološkog fakulteta u Osijeku.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: Crna bazga, zovina, zovika, bazgovina, bazika, bazovina, bažovina, boza, šambik, crna zova | Engleski naziv: Black elder, elderberry | Latinski naziv: Sambucus nigra L.
Bazga je većinom drvenasta biljka, dok se rjeđe mogu naći kao zeljaste višegodišnje biljke. Poznato je 40-tak vrsta bazge, a sve su pripadnice roda Sambucus. Rasprostranjene su... Više [+]
Sinonim: Gorki pelin, turski neven, gorčika, obsienac, osinać, pelen, pelim, absint, akšenac | Engleski naziv: Wormwood | Latinski naziv: Artemisia absinthium L.
Pelin je višegodišnja biljka iz porodice glavočika (Compositae). Povijesna zanimljivost povezuje pelin s božicom Artemidom, boginjom lova i ženskoga zdravlja, po kojoj je biljka i... Više [+]
Sinonim: Pomorandža, naranđa, oranđina, arancina | Engleski naziv: Orange | Latinski naziv: Citrus sinensis L.
Naranča se u Indiji naziva na rangi. Riječ na rangi ili naranja prevedena je na engleski jezik u obliku norange, a tokom vremena naziv je prešao u više prihvaćeniji oblik orange. ... Više [+]Fotoprilog
Tagovi
Autor