Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Vinska manifestacija
  • 30.09.2025. 09:00
  • Međimurska, Štrigova

Nova vinska avantura uz koju ćete zapjevati i međimurske popevke!

Tijekom Međimurje Wine&Walk manifestacije održat će se i kušanje mladog vina - prvih kapljica ovogodišnje berbe koja je bila rodna.

Nova vinska avantura uz koju ćete zapjevati i međimurske popevke!
Foto: Nikola Zoko
124
0
0

Međimurje će ove jeseni biti u znaku prve Wine&Walk manifestacije koja će se održati 25. listopada u srcu pitomih brežuljaka oko Štrigove, gdje su stasale obiteljske vinarije koje su u zadnjih pet godina dobile više od 300 nagrada i priznanja.

"Wine&Walk nije samo obična vinska manifestacija, već je to prava šetnja kroz povijest i duh Međimurja gdje se susreću tradicija i suvremenost, mirisi domaće kuhinje i zvuci sjajne međimurske popevke. Ova glazba je i dalje živući simbol indentiteta, uvrštena na UNESCO listu nematerijalne kulturne baštine, koja dodatno oplemenjuje ovo nezaboravno iskustvo", kazali su orGanizatori Zvjezdana i Kristijan Kovačić, na predstavljanju projekta u zagrebačkom restoranu Tajer.

Svjetski centar Pušipela u Štrigovi

Direktor TZ Međimurja Rudi Grula kazao je da je staza duga 12 kilometara na kojoj je devet vinarija. Između ostalih dvije na Mađerkinom bregu, čekaju brojne zaljubljenike u vinsku kapljicu, posebno u Pušipel, autohtono vino domaće sorte moslavac ove regije, koja je nedavno dobila i prvi Svjetski centar Pušipela, o čemu je Agroklub već pisao. Tijekom Međimurje Wine&Walk manifestacije održat će se i kušanje mladog vina - prvih kapljica ovogodišnje berbe, koja je bila rodna.

Svjetski centar pušipela: Vinska priča Međimurja sada ima svoje središte

Kako se čulo, domaćini iz Svjetskog centra Pušipela, koji je smješten u Domu kulture Štrigova, srdačno će ugostiti sve ljubitelje vina. Osim vinskih delicija, posjetitelje čekaju i raznovrsni obroci tradicionalne gastronomije koji čine savršen spoj okusa s vinom. Na nekoliko mjesta duž staze održat će se i glazbeni nastupi koji na različite načine interpretiraju pjesme međimurske popevke, kojih ima čak 20.000. Grula je istaknuo da će međimurska popevka uskoro imati svoju svjetsku premijeru na gala koncertu u Beču.

Kulinarska akademija zdrave hrane

Nakon Svjetskog centra Pušipela, u pripremi je i Međimurska kulinarska akademija s interpretacijskim centrom, vrijedna 6,5 milijuna eura. Gula ističe da Međimurje, kao prva eko regija kod nas, tzv. bio distrikt, ide sada i veliki korak naprijed jer drži da kao poljoprivredni kraj ima i veliku bazu za zdravu hranu. Cilj je, kaže, već od ove školske godine, uvesti u tamošnje osnovne škole eko poduke koje za cilj imaju posvetiti veću pažnju zdravoj hrani, što je sada više bila iznimka nego pravilo.

Naime, u Međimurju je izdana i prva knjiga u Hrvatskoj posvećena domaćoj kuhinji, a samo Međimurje ima čak 500 tradicionalnih jela između Mure i Drave, pod nazivom 'Nova zrnca'.


Fotoprilog


Tagovi

Manifestacija Štrigova Moslavac Pušipel


Autor

Marinko Petković

Više [+]

Dugogodišnji novinar s diplomom Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu koji prati poljoprivredu i prehrambenu industriju. Danas na iste teme izvještava za brojne domaće medije. Predsjednik Zbora agrarnih novinara pri HND-u.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

NAJLJEPŠE BOJE PROLJEĆA
Livade i prostrana polja zasigurno su najljepša u proljeće. Obrađena plodna zemlja svjedoči o vrijednim poljoprivrednicima, a priroda se pobrine za raskošne boje. #RuralFoto #priroda