Pretraga tekstova
Iako po veličini teritorija pripada jednim od najmanjih zemalja Europske unije, ali i svijeta, Hrvatska je bogata raznolikom kulturnom baštinom.
Kulturna baština, materijalna i nematerijalna, zajedničko je bogatstvo čovječanstva u svojoj raznolikosti i posebnosti, a njena zaštita jedan je od važnih čimbenika za prepoznavanje, definiranje i afirmaciju kulturnog identiteta.
Mjesec rujan, točnije 23. posvećen je tome danu, a Hrvatska se ovoj manifestaciji pridružila 1995. godine proglašenjem posavskog mjesta Krapje – selom graditeljske baštine.
S više od 80 drvenih kuća na lijevoj obali Save na području Općine Jasenovac, ovo selo jedan je od bisera Parka prirode Lonjsko polje i vodi se kao spomenik kulturne baštine A kategorije.
Iako po veličini teritorija pripada jednim od najmanjih zemalja Europske unije, ali i svijeta, Hrvatska je bogata raznolikom kulturnom baštinom.
Na UNESCO-vom popisu svjetske materijalne baštine, uz Stonehenge, piramide, parišku katedralu Notre Dame i druge spomenike, ponosno stoje i naša Plitvička jezera, Dioklecijanova palača i srednjovjekovni Split, Stari grad Dubrovnik, Eufrazijeva bazilika u Poreču, povijesna jezgra Trogira, katedrala sv. Jakova u Šibeniku, Starogradsko polje, Stećci- srednjovjekovni nadgrobni spomenici, Venecijski obrambeni sustav 16. i 17. stoljeća i iskonske i drevne bukove šume Karpata i drugih regija Europe.
Čuvari tradicije: Idila uz narodne nošnje i konje obitelji Madžarević
A uz već spomenute materijalne ostatke koji svjedoče o kontinuiranoj prisutnosti čovjeka na ovim prostorima, očuvan je i veliki dio nematerijalne baštine, posebne po tome što je veoma slojevita. Ona je zemlja živih ostataka pradavnih običaja i vjerovanja, te njihovih transformiranih i ponovno oživljenih oblika.
Trenutno ima 12 dobara upisanih na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva te jedno dobro koje se nalazi na popisu ugroženih i kojemu je potrebna hitna zaštita.
Popis nematerijalne baštine:
Natasha i Dragodid: Obnavljaju suhozide i u kaparetama sade kapare na Silbi!
Glazbeni izričaj Ojkanje najstarija je vrsta pjevanja u Hrvatskoj. Prema riječima stručnjaka, ostatak je predslavenskog balkanskog pjevanja s područja antičke Dalmacije (današnja Dalmacija, BiH i Crna Gora), kojega su Hrvati usvojili i sačuvali.
UNESCO-ov Odbor za nematerijalnu kulturnu baštinu svijeta 16. studenog 2010. uvrstio je ovaj glazbeni izričaj na popis ugrožene nematerijalne svjetske baštine.
Republika Hrvatska se zalaže za izgradnju učinkovitog sustava zaštite i očuvanja, na međunarodnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini te za uspostavljanje i unapređivanje međunarodne suradnje. Također ističe i potrebu poduzimanja zaštitnih mjera u suradnji s drugim zemljama potpisnicama UNESCO-ve Konvencije za zaštitu nematerijalne kulturne baštine.
Tagovi
Kulturna baština Materijalna Nematerijalna Ugrožena Popis UNESCO
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂