Pretraga tekstova
U Francuskoj je proizvodnja meda pala s 30.000 na samo 10.000 tona; u Hrvatskoj se godišnje proizvede 4500 tona
U organizaciji Hrvatskog pčelarskog saveza i Pčelarskog saveza Vukovarsko-srijemske županije u petak su u Vinkovcima počeli 6. pčelarski dani, sajamska i stručno-znanstvena manifestacija posvećena pčelarstvu.
Okupila je osamdesetak izlagača iz Hrvatske, Srbije, BiH i Slovenije. To je najveća specijalizirana pčelarska manifestacija u Hrvatskoj i među najvećima u jugoistočnoj Europi.
Uz sajamski dio, prvog je dana održana serija stručnih predavanja posvećenih zaštiti pčela o čemu su govorili hrvatski stručnjaci ali i predsjednik austrijske pčelarske asocijacije dr. Hermann Pechhacker, koji je sa stručnjakom s Riječkog veleučilišta dr. Damirom Šekuljom govorio o ekonomski i ekološki prihvatljivom pristupu tretmanu protiv pčelinje bolesti varroe. Na sajamskom dijelu zapažen nastup imao je slovenski obrt »Splošno mizarstvo«, predstavljajući inovativnu i nagrađivanu bio-sušaru za voće ali i za pčelinji prah u kojoj pčelari mogu i topiti kristalizirani med.
Novi proizvod ponudilo je i poduzeće »Medo-Flora« iz Donjeg Dragonošca predstavivši proizvode poput matične mliječi, peluda i propolisa u tabletama obogaćenim C-vitaminom.
Pčelarima je inovativni proizvod predstavio i Damir Novaković iz Karlovca a riječ je o stroju za bušenje okvira za košnice, odnosno satnih osnova, kao i dizalicu za pčelarenje košnicama u dvije etaže.
U petak su sajam posjetila i brojna školska djeca, a pčelari su ih educirali o zdravstvenim učincima meda i pčelinjih proizvoda.
Predsjednik Pčelarskog saveza Vukovarsko-srijemske županije Drago Josipović, među ostalim, naglasio je da je pčelarstvo naporan i stručan posao koji se radi u kontinuitetu pa nije čudo da mnogi odustanu od pčelarenja. Istaknuo je primjer Francuske gdje je proizvodnja meda pala s 30.000 na samo 10.000 tona. U Hrvatskoj se godišnje proizvede 4500 tona.
Oko 180 pčelara organiziranih u vukovarsko-srijemskom Pčelarskom savezu proizvedu 600 tona meda od kojih 180 tona završava na policama trgovačkih lanaca. Josipović je naglasio da prostora za napredak ima te da bi se u najistočnijoj hrvatskoj županiji moglo proizvoditi 1000 tona meda.
Autor: Goran Čorkalo
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom