Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Svjetski dan hrane
  • 15.10.2024. 12:20
  • Osječko-baranjska, Osijek

Hrvatska je druga u EU s najmanje bačene hrane po stanovniku, no ima i druga strana medalje

Od ukupne količine otpada od hrane na godišnjoj razini, čak 76% dolazi iz kućanstava što je znatno više u usporedbi s prosjekom EU, upozoravaju iz HAPIH-a koji je uz EFSA-u organizirao edukativnu kulinarsku radionicu.

Foto: Ratko Mavar/HAPIH
  • 638
  • 91
  • 0

Prema posljednjim podacima Eurostata, u Hrvatskoj se na godišnjoj razini baci oko 280.000 tona hrane, odnosno oko 72 kilograma hrane po stanovniku. S obzirom na to, stojimo bolje od europskog prosjeka od 131 kilograma, pozicionirajući se kao druga zemlja EU-a s najmanje otpada od hrane po stanovniku, odmah nakon Slovenije.

Međutim, napominju iz Hrvatske agencije za hranu i poljoprivredu (HAPIH), od ukupne količine otpada od hrane na godišnjoj razini, čak 76% dolazi iz kućanstava što je znatno više u usporedbi s prosjekom EU-a od 54%. To Hrvatsku smješta na vrh ljestvice po udjelu hrane bačene u domaćinstvima.

Radionica uoči Svjetskog dana hrane 

Podaci kažu i da se tržišna vrijednost hrane bačene u EU procjenjuje na ukupno 132 milijarde eura, a prema istraživanjima najviše se baca zbog lošeg planiranja kupnje, pripreme preobilnih obroka, isteka rokova trajnosti te nepoznavanja razlike između oznaka "upotrijebiti do” i "najbolje upotrijebiti do”. Najčešće se bacaju namirnice s kratkim rokovima trajnosti poput svježeg mlijeka, mesa i ribe, zatim voće i povrće i pekarski proizvodi.

Stoga su, uoči Svjetskog dana hrane, koji se obilježava 16. listopada, Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) i HAPIH organizirali edukativnu kulinarsku radionicu pod vodstvom chefa Melkiora Bašića. Ista je održana kao dio EFSA-ine kampanje Safe2Eat. 

"Potaknuta ovim statistikama, ideja je kulinarske radionice bila educirati sudionike kako smanjiti bacanje hrane primjenjujući jednostavne savjete poput planiranja obroka, pravilnog skladištenja i korištenja ostataka", pojašnjavaju iz Agencije.

Sudionici radionice: Krunoslav Karalić, Melkior Bašić, Lucija Lugomer, Doris Pinčić Guberović, Sonja Švajhler, Slađana Ostić, Sandra Rončević, Morana Zibar, Nana Nadarević, Mile Butorac, Igor Jadan, Maja Jalšovec, Vlatka Buzjak Služek, Sara Mikrut Vunjak

Uz vodstvo poznatog hrvatskog chefa Bašića i pratnju stručne savjetnice iz HAPIH-ovog Centra za sigurnost hrane, Vlatke Buzjak Služek, sudionici su učili o iskoristivosti ostataka od hrane, ali i o pravilima sigurnosti hrane kojih se treba pridržavati prilikom pripreme obroka.

"Svijest o sigurnosti hrane ključna je za zdravlje svakoga od nas. Zato putem ove radionice, kao i drugih aktivnosti u okviru kampanje, želimo osnažiti pojedince da prepoznaju i primijene najbolje metode očuvanja kvalitete i sigurnosti svoje hrane te osigurati da pravilne prakse postanu norma u svakom kućanstvu", istaknuo je izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, v.d. ravnatelja HAPIH-a.

Ističu i da je fokus radionice bio na pripremi obroka od ostataka koje mnogi bace u otpad. Da se previše hrane nepotrebno baca, a uz malo kreativnosti svaku namirnicu možemo iskoristiti do maksimuma te ostatke hrane transformirati u ukusne obroke, naglasio je i chef Bašić. Preporuke su, kaže, jednostavne, i njih se svi možemo pridržavati - kupite što vam treba i koliko vam treba, poslužite manje količine, svi ostaci se mogu pohraniti u hladnjak i iskoristiti drugi dan, zamrzavajte ostatke hrane, pretvorite ostatke u kompost i naučite značenje datuma upotrijebiti do i najbolje upotrijebiti do”.

Svaki komadić hrane ima svoju vrijednost

"Ovo je prilika da promijenimo naše navike i pokažemo kako svaki komadić hrane ima svoju vrijednost", pozvao je. 

U radionici su sudjelovale osobe iz javnog života, food blogeri i influenceri, uključujući Doris Pinčić, Moranu Zibar, Luciju Lugomer, Nanu Nadarević, Milu Butorca, Sandru Rončević, Maju Jalšovec, Sonju Švajhler, Slađanu Ostić i Igora Jadana. Učili su kako pripremiti ukusna jela od ostataka hrane, poput arancina di rosi u umaku od rajčice, club sendviča i riblje paštete, ali i kako ispravno rukovati hranom, pripremati je i skladištiti, a sve s ciljem da opremljeni novim znanjima i vještinama nastave educirati građane koji na društvenim mrežama prate njihov kulinarski i drugi sadržaj.

Više informacija i savjeta može se pronaći na stranici Safe2Eat.


Fotoprilog


Tagovi

Svjetski dan hrane Radionica Bacanje hrane HAPIH EFSA SAFE2EAT


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".


Partner

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Sretan vam svima Badnji dan ❤️