Pretraga tekstova
Otvoren je 21. posebni sastanak Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna ICCAT koji se ove godine održava u Hrvatskoj, u Dubrovniku.
Otvoren je 21. posebni sastanak Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna ICCAT koji se ove godine održava u Hrvatskoj, u Dubrovniku.
"Usudim se reći da je ICCAT među najuspješnijim svjetskim organizacijama za upravljanje u ribarstvu i ponosan sam što smo dio te priče. U samo dvanaest godina, koliko je prošlo od posljednjeg, za ICCAT tematski vrlo važnog, sastanka ovdje kod nas u Hrvatskoj, plavoperajna tuna, koja je tada bila na rubu kolapsa, ne samo da je spašena, već je spašen i cijeli niz radnih mjesta koji su direktno ili indirektno povezani s plavoperajnom tunom. Tuna je hrvatskom ribarstvu vrlo važna i oporavak stoka tune u Mediteranu smatramo povodom za liberalizaciju uzgoja, produljenje plivaričarske ribolovne sezone i sub-regionalni pristup. Ovaj sastanak izvrsna je prilika da dobro iskomuniciramo i argumentiramo naše potrebe", rekao je potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, propćilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Uzgoj tune okosnica je hrvatskog ribarstva, Hrvatska domaćin komisije za zaštitu atlantskih tuna
Sastanak će trajati do 19. studenoga 2018. godine, a okupio je 750 sudionika iz 52 države, predstavnika administracija, znanstvenih institucija, nevladinih organizacija, i dr. Međunarodna komisija za zaštitu atlantskih tuna osnovana je 1966. godine u Brazilu i u njenom je fokusu upravljanje tunama i tunama sličnim vrstama. Hrvatska je potpisnica Konvencije o osnivanju ICCAT Komisije od 1997. godine, a do danas su ukupno 52 države potpisale Konvenciju.
ICCAT Komisija tijekom godišnjeg sastanka raspravlja o brojnim pitanjima vezanima uz upravljanje stokovima iz svoje nadležnosti, kao i o prikupljanju podataka te mjerama praćenja, kontrole i nadzora. Rezultat njenog rada je, među ostalim, usvajanje obvezujućih akata kojima se određuju primjerice i ulovne kvote, a kojih se moraju pridržavati sve ugovorne strane. Rad u okviru ICCAT Komisije je od velikog značaja za Hrvatsku s obzirom da je plavoperajna tuna gospodarski najznačajnija vrsta za hrvatsko ribarstvo. Ova je vrsta po jedinici mase najskuplja vrsta tune na tržištu. Upravljanje tunom temelji se na sustavu kvota, a kako bi se iskorištavanje ove vrste odvijalo u skladu s pravilima uspostavljen je vrlo zahtjevan i kompleksan sustav kontrole i praćenja.
Izvori
Tagovi
Tuna Plavoperajna tuna ICCAT Dubrovnik Zaštita tune
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.