Pretraga tekstova
Ribe je u morima i oceanima sve manje, ne samo zbog pretjeranog nego i zbog ilegalnog izlova u čemu prednjači Kina.
Povijest bilježi mnoge ratove zbog prirodnih resursa, bilo da se radi o šećeru, začinima, mineralima, opijumu..., a sada je na red došla i riba.
Posljednjih je desetljeća došlo do pada polovice globalnih zaliha riba u morima i oceanima što predstavlja sve veću i egzistencijalnu prijetnju za oko milijardu ljudi koji se diljem svijeta oslanjaju na morske plodove kao svoj primarni izvor proteina.
Nijedna druga zemlja nije zabrinuta zbog praznih oceana koliko Kina čiji stanovnici jedu dvostruko više ribe od globalnog prosjeka. Peking je, također, najveći svjetski izvoznik ribe i ima 14 milijuna ribara u sektoru koji ostvarjuju prihode od milijarde dolara godišnje, navodi Washington Post.
Kineska vlada godišnje daje stotine milijuna dolara za subvencioniranje ribarskih flota na dalekim vodama. No, njihovi ribari često ilegalno ulaze u ribolovne vode drugih zemalja, a Kina na taj način omogućuje i militarizira pljačkanje oceanskih resursa širom svijeta.
No, "napadnute" zemlje itekako reagiraju. Tako su u Indoneziji protjerali stotine kineskih plovila koji ilegalno love u njihovim vodama, Argentina je prošle godine potonula jedan kineski brod u svojim vodama, Južna Afrika se sukobljava s Pekingom, a nedavno je Ekvador pozvao kineskog veleposlanika da osudi kinesko ribarstvo u ekvadorskom pomorskom teritoriju nakon što su ilegalcima zaplijenili 3.000 tona nezakonito ulovljene ribe. SAD bi mogle biti sljedeće jer kineski brodovi sve više prilaze i nijhovim vodama pa se američka mornarica priprema za povećanje svoje uloge.
Osim ovoga problema, dolazi i do transnacionalnih zločina gdje su ribari često uključeni u krijumčarenje oružja ili droge.
Foto: Bigstockphoto/Christoph_Lischetzki
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)