Pretraga tekstova
Uz osnivanje središnjeg Državnog ureda za ribarstvo, iz Rapca je zatražen i benificirani radni staž za nositelje obrta, smanjenje PDV-a te pojačani nadzor nad negospodarskim ribolovom.
Osnivanje središnjeg Državnog ureda za ribarstvo, jedan je od zahtjeva koji je upućen sa završenog 22. Susreta ribara u Rapcu, održanog od 5. do 7. listopada u organizaciji Hrvatske obrtničke komore. Naime, ribari su zatražili od mjerodavnih institucija, između ostalog, i benificirani radni staž za nositelje obrta, smanjenje PDV-a te pojačani nadzor nad negospodarskim ribolovom.
Na posebno teško stanje resursa u obalnom području osvrnuo se predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu, Mato Oberan i zatražio podršku ribara u donošenju hitnih mjera za očuvanje već devastiranih priobalnih resursa. Svi dionici složili su se da je potrebno donošenje mjera za očuvanje bioloških resursa i uspostavom održivog ribolova uz istovremeno očuvanje što većeg broja radnih mjesta te uvažavanjem socioekonomskih posljedica za sektor provođenjem mjera upravljanja.
Među brojnim zanimljivim temama skupu se obratio i predsjednik Koordinacije koćara, g. Romeo Mikičić koji je ukazao na kompleksno stanje koćarskog ribolova zbog lošeg stanja demerzalnih stokova, što potvrđuju i znanstveni podaci o čemu je u svojem predavanju govorio i dr. sc. Igor Ismailović s Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita.
Suočeni s velikim troškovima i smanjenim ulovima veliki broj koćara se odlučio na trajni prestanak ribolovne aktivnosti i kroz mjeru 1.10. G. Mikičić je naglasio višegodišnje probleme u komunikaciji s Ministarstvom pomorstva koje ima značajan utjecaj na obavljanje ribolovne djelatnosti. Upućena je molba za pomoć resornom Ministarstvu kako bi se poradilo na boljoj komunikaciji i došlo do zadovoljavajućih rješenja za ribare.
Veliku pozornost privuklo je izlaganje načelnika Odjela za ribarstvo Savjetodavne službe, dr.sc. Lava Bavčevića o mjerama za upravljanje ribolovom male plave ribe na Jadranu sukladno preporukama GFCM-a. Dr. Bavčević je nazočnima prikazao podatke o ulovu male plave ribe u Europi i Republici Hrvatskoj s naglaskom na njen ekonomski značaj. Analizirani su podaci o ulovu u odnosu na preporuke GFCM-a u razdoblju od 2008. godine do danas.
U svojem izlaganju dr. Bavčević je objasnio trenutno stanje stokova male plave ribe i mjere koje preporučuje Znanstveno tehničko i ekonomsko vijeće za ribarstvo pri Europskoj komisiji (STECF) prema kojima bi trebalo doći do značajnog smanjenja ulova srdele i inćuna što bi moglo rezultirati negativnim ekonomskim i socijalnim posljedicama za cijeli ribarski sektor.
Autorica: Valentina Andrić, mag.ing. morskog ribarstva, Savjetodavna služba
Foto: Pixabay/27707
Izvori
Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom