Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita riba
  • 21.07.2025. 10:30

Prijeti im izumiranje: Dva milijuna eura za spas jesetre u dunavskom slivu

Jesetre, često nazivane "živim fosilima", suočavaju se s izumiranjem zbog prekomjernog izlova, uništavanja prirodnih staništa te fragmentacije rijeka

Prijeti im izumiranje: Dva milijuna eura za spas jesetre u dunavskom slivu
Foto: Shutterstock/Konstantin Baidin
142
0
0

Zbog alarmantnog smanjenja populacije jesetri, jedne od najugroženijih vrsta riba u Europi, stručnjaci iz devet europskih zemalja okupili su se kako bi pokrenuli zajedničku inicijativu s ciljem uspostave prekograničnog sustava za njihovo praćenje u dunavskom slivu.

Jesetre, često nazivane "živim fosilima", suočavaju se s izumiranjem zbog prekomjernog izlova, uništavanja prirodnih staništa te fragmentacije rijeka. Od šest vrsta koje su nekad obitavale u Dunavu, dvije su već izgubljene, dok su preostale prisutne tek u izoliranim populacijama.

Formiran međunarodni tim stručnjaka

Na temelju tih zabrinjavajućih činjenica formiran je međunarodni tim stručnjaka koji će kroz trogodišnji projekt, do 2028. godine, raditi na sustavnom praćenju i zaštiti ovih drevnih migratornih riba. Projekt, čija je ukupna vrijednost nešto više od dva milijuna eura, sufinancira se iz programa Europske unije Interreg Dunavska regija, s iznosom od 1,66 milijuna eura.

Službeno pokretanje projekta održano je 9. i 10. srpnja u Bukureštu. Vodeći partner projekta je rumunjsko Ministarstvo okoliša, voda i šumarstva, dok u provedbi sudjeluju i brojni drugi partneri: hrvatsko Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Sveučilište za prirodne resurse i primijenjene znanosti u Beču, Sveučilište Széchenyi István iz Mađarske, Institut za istraživanje voda iz Slovačke, Sveučilište u Beogradu - Institut za multidisciplinarna istraživanja, Svjetski fond za prirodu Ukrajina, Državno sveučilište Moldavije, Nacionalni institut za istraživanje i razvoj u Delti Dunava (Rumunjska), Međunarodna komisija za zaštitu Dunava te WWF Srednje i istočne Europe, Bugarske i Rumunjske.

Iz Hrvatske, uz Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, u projektu sudjeluju i stručnjaci iz Hrvatskih voda te Instituta za vode "Josip Juraj Strossmayer“.

U Hrvatskoj terensko istraživanje Kupe i Une

Razvijeni sustav praćenja omogućit će prikupljanje ključnih podataka o populacijama i staništima jesetri te dati konkretne preporuke za nacionalne i regionalne planove upravljanja. Cilj je osigurati bolju međusektorsku koordinaciju, osobito na lokacijama na kojima se otkriju nova mrjestilišta, koja će biti nužno zaštititi - osobito u kontekstu infrastrukturnih zahvata i drugih potencijalnih prijetnji.

Kečiga posebno ugrožena, zelenim mrijestilištem do očuvanja autohtonih vrsta riba

Rezultati projekta služit će i kao temelj za izradu međunarodnog akcijskog plana za očuvanje jesetri u četiri zemlje gornjeg i srednjeg Dunava, čime će se uskladiti zaštitne mjere na razini cijelog dunavskog sliva.

"U Hrvatskoj će projekt biti usmjeren na terensko istraživanje rijeka u kojima imamo povijesne podatke o jesetrama, ali već dugi niz godina one tamo nisu zabilježene – primjerice u Kupi i Uni – kako bismo dobili uvid u njihovu rasprostranjenost. U tu svrhu koristit će se inovativne metode okolišne DNA, te ćemo na temelju tih podataka moći planirati bolju zaštitu ovih ugroženih vrsta slatkovodnih riba", istaknula je dr. sc. Tanja Mihinjač iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Dodatne informacije o projektu možete pročitati ovdje.

Tekst realiziran u sklopu serijala Krtica - sufinanciranog iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija


Tagovi

Jesetra Ugrožena vrsta Živi fosili Istraživanje Tanja Mihinjač


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Skinula se i pšenica 🌾