Pretraga tekstova
Uginule ribe na površini ovoga potoka nisu rijetkost - no, uzrok se nikad se pronalazi. Mještani obližnjeg Grbaševca boje se za zdravlje, jer su blizu potoka bunari iz kojih dobivaju vodu za piće.
Ovih su dana kod sela Grbaševec u općini Rasinja u Koprivničko-križevačkoj županiji, u potoku Gliboki mještani primjetili puno uginulih riba, no okolnosti pomora i identitet zagađivača nisu poznati.
Budući da još nije otkriveno koje su to otrovne tvari i na koji način dospjele u potok te izazvale pomor riba, Grbaševčani su zabrinuti, jer za piće koriste iz svojih dvorišnih zdenaca i pumpi, od kojih su neki od potoka udaljeni samo 30-ak metara.
"Ekološka udruga Mamut iz Grbaševca već duže upozorava da je korito potoka Gliboki, koje je duboko oko 8 metara, vrlo pogodno za istjecanje otrovnih tvari u podzemne vode i vodu za piće koju koriste mještani. Isto tako Eko Mamut traži žurni inspekcijski nadzor ovog ekološkog incidenta, kako bi se izbjegla opasnost za zdravlje i živote mještana“ kaže Stanko Toth, dopredsjednik Udruge EKO Mamut.
U međuvremenu, kako doznajemo, na teren je izašao županijski vodoprivredni inspektor, no nije pronašao uzrok pomora ribe.
“Nažalost, čini nam se da nikoga nije briga za to. Tim više što ovo nije prvi pomor ribe u tom potoku. Nakon jednog, prije nekoliko godina, u potoku je nestalo riječnih školjaka i riječnih rakova, a kako se ništa konkretno ne poduzima, mislim da ćemo ostati i bez riba“ ističe Toth.
Iz općine Rasinja poručuju kako znaju za ove probleme, no oni tu ne mogu napraviti puno. A mjerodavni uzrok ne pronalaze.
Foto: EKO Mamut Grbaševec
Tagovi
Grbaševec Rasinja Koprivničko-križevačka županija Potok Gliboki Uginule ribe Otrovne tvari Voda za piće Bunari Ekološka udruga Mamut Inspekcijski nadzor Stanko Toth Vodoprivredni inspektor Riječni rakovi Riječne školjke
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.