Uglavnom je riječ o šaranu, ali i amuru, somu i štuki te bijelom i sivom tolstolobiku, kažu u PP Orahovica dodajući da vjeruju da će kampanja zdrave prehrane u kojoj riba zauzima važno mjesto, uroditi plodom.
Godina na izmaku je na devet ribnjaka PP Orahovica, vodećeg proizvođača slatkovodne ribe u Hrvatskoj, bila zahtjevna, ali uspješna. Od početka listopada do sredine prosinca s pet tisuća hektara ribnjačarskih tabli, izlovljeno je planiranih 3.000 tona svih vrsta riba i kategorija, uglavnom šarana, ali i amura, soma i štuke te bijelog i sivog tolstolobika.
Dio ribnjaka, oni u Narti kod Bjelovara, Jasinju kod Slavonskog broda i Pisarovina zbog rekonstrukcije bili su tek u djelomičnoj funkciji.
Ove su godine, objašnjava voditelj Poslovne jedinice ribnjačarstvo Josip Tokić, izazovi bili veći jer je u zimskom razdoblju bilo malo oborina, odnosno nije bilo snijega da bi se zemlja saturirala vodom pa u proljetno vrijeme nisu mogli kvalitetno napuniti ribnjake.
"Zato smo morali dodatno ulagati u opremu koja nam je pomagala u aeraciji, kupili smo crpku kojom se voda iz jedne, prelijeva u druge table“, kaže i naglašava kako srećom riba nije bila ugrožena pa nije bilo uginuća jer su cijelo vrijeme uspjeli održavati potrebnu razini kisika na optimumu.
Većina ribe preradi se u vlastitoj tvornici Panona Mare, a gotov proizvod, svježa riba, odresci ili delikatese mogu se naći u svim vodećim hrvatskim trgovačkim lancima u Hrvatskoj. "Trenutačno smo u fazi razvoja niza novih, prije svega iz zamrznutog programa s kojima na tržište planiramo izaći za šest mjeseci do godinu dana, ali o tome više na proljeće“, kaže nam.
Više od 50 proizvodnje ide u izvoz, dominantno u Rumunjsku, Bugarsku, Srbiju, Italiju, Bosnu i Hercegovinu i Slovačku.
Riba se u Hrvatskoj jede jedanput tjedno. U PP Orahovici smatraju da bi, obzirom na današnji način prodaje, kad je stalno dostupna, to moglo biti i češće. Vjeruju da će kampanja popularizacije zdrave prehrane u kojoj riba zauzima važno mjesto uroditi plodom i da će se navike hrvatskih građana postupno mijenjati.
"Neke ankete koje radimo kažu da smo na pravom putu i da se riba ipak jede i više puta na tjedan. Radujemo se i vjerujemo će potrošači prepoznati važnosti slatkovodne ribe. Zato smo u fokus stavili potrebe tržišta i fleksibilnost cjelotjedne isporuke pa pomno radimo na plasmanu ribe po ribarnicama i trgovačkim centrima“, ističe Tokić.
Fotoprilog
Tagovi
Autor