Pretraga tekstova
Pojava invazivne vrste u Jadranu! Uslijed prelova ribe stvara se prostor za vrste koje su evolucijski prije bile brojnije u moru.
Pojava invanzivne vrste u sjevernom dijelu Jadrana podigla je na noge ribarsku i stučnu javnost. Radi se o morskom predatoru koji sliči meduzi, rebrašu Mnemiopsis leidyi. Razlog za paniku je u dosadašnjim razornim učincima na druga staništa gdje ova vrsta nije domicilna vrsta. Ovaj rebraš je 80-tih godina prošlog stoljeća uništio brojne riblje vrste u Crnome moru.
Mnemiopsis leidyi nije autohtona vrsta u Jadranskome moru, ali je u sjevernom Jadranu, točnije u Tršćanskom zaljevu, zabilježen već 2005. godine, zajedno s drugom nezavičajnom vrstom Beroe ovata. Budući da je Mnemiopsis poznat kao vrsta s visokim invazivnim potencijalom, koja je osamdesetih godina prošlog stoljeća, nakon nenamjernog unošenja balastnim vodama brodova u Crno more, izazvala dramatične promjene na svim razinama hranidbene mreže, a time i u ribarstvu, razumljivo je da pojava ove vrste izaziva zabrinutost, kako je izjavila Olja Viđak sa splitskoga Instituta za oceanografiju i ribarstvo za Slobodnu Dalmaciju.
Autohtona područja ove vrste su obale Sjeverne i južne Amerike. Rebraš se jedino hrani zooplanktonskim organizmima, uključujući i planktonske stadije riba (jaja i ličinke), te je njegov utjecaj na riblji fond moguć ako se jako razmnoži, što može imati razoran učinak na ekosustav. U područjima gdje je ova vrsta domicilna, ravnotežu drže drugi rebraši kojih u Jadranu nema. Upravo zbog toga struka budno prati što se događa u moru, jer štete mogu biti nezamislive.
Dio stručne javnosti smatra kako je pojava invazivne vrste i njen intezivniji rast vezan uz povećani ribolovni napor u moru. Ukratko uslijed prelova ribe stvara se prostor za vrste koje su evolucijski bile prije brojnije u moru. Pojednostavljeno rečeno Jadran broji sate unazad.
Tagovi
Mnemiopsis leidyi Invazivna vrsta Jadran
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊