Pretraga tekstova
U cijeloj priči najviše boli činjenica da država raspisuje natječaj za kidanje komadića tisućljetne hrvatske tradicije za bačeni snop novca od 4,76 milijuna eura.
Ribarska otpremnina do 450 tisuća eura za uništeni brod starosti od 30 do 50 godina i do 400 tisuća eura za brod stariji od 50 godina, cifre su koji se proteklih dana provlače kroz javnost i sve više ribara tjera na javljanje na natječaj za trajnu obustavu ribolovne aktivnosti.
Riječ je o mjeri za koju nam nova majka, EU daje velikodušno. 4,76 milijuna eura kako bi desetkovali nacionalnu ribarsku flotu. I to sve s ciljem da smanjimo prekomjerni izlov, za koji struka još nije sigurna da je prekomjeren, da sačuvamo riblji fond za koji također ne znamo da je ugrožen, odnosno u kojoj mjeri.
Ovo je tipična hrvatska priča koja se proteže od naše samostalnosti. Spisak renomiranih tvrtki koje smo prodali da netko drugi njima upravlja je dugačak, pa podsjetimo samo na Plivu i igre oko INA-e. Sada se kao bezglavi som hvatamo na bačenu tanku lješku iz Bruxellesa i za sitnu lovu dajemo mogućnost smanjenja nacionalne ribarske flote.
U toj sveopćoj rasprodaji obiteljskog srebra, stječe se dojam kako se u javnosti potiče ribare da spale svoj brod i okrenu se izdašnim ribarskim otpremninama. Spomenimo kako s tim EU novcima oni moraju financirati troškove uništavanja broda i zbrinjavanja otpada tvrtkama kojih nema prevelik broj u Hrvatskoj, ali ima u EU susjedima.
Dok se forsira cijela EU ideja, čovjek ne može da se ne zapita gdje je u toj priči činjenica da se mi Hrvati bavimo više od tisuću godina ribolovom, da smo lovili oboritu ribu i jeli jastoge s Jabuke dok su oni čučali u podnožju kontinentalnih šuma i drhtali pred otvorenošću mora. Mi i sami kao da smo to zaboravili pa se sada natječemo da pomognemo da u našem moru bude što manje naših brodova.
Zadarska županija, čiji se svi dužnosnici vole pohvaliti kako je to najribarskija hrvatska županija, u tu svrhu ribarima je ponudila logističku pomoć Agencije za ruralni razvoj. Paradoksalno je da Agencija zadužena za razvoj pomaže kresanje krila gospodarstvu.
U ovoj priči ne treba ni pomisliti upirati prste u ribare koji su se desetljećima namučili da na otvorenom moru u prvom redu nahrane svoje obitelji, obitelji svojih radnika, a tek na kraju sebe. Oni su od sustava doživjeli samo lovostaje, nestabilnost oko plavog dizela, dodatnu papirologiju, a jako malo pomoći. Ne čudi što im je svega dosta, žele pobjeći od teškog života, a ne ga ostaviti svojoj djeci i unucima u nasljeđe.
U cijeloj priči najviše boli činjenica da država raspisuje natječaj za kidanje komadića tisućljetne hrvatske tradicije za bačeni snop novca od 4,76 milijuna eura. Što smo stvarno toliko siromašni da nemamo svojih 36 milijuna kuna koje bi dali našim ribarima da se odluče na privremeni lovostaj, zaštitimo određene zone i da na taj način pomognemo oporavku ribljeg fonda, ako je to stvarno potrebno.
Najlakše prodati, a treba sačuvati i zadržati. Moramo li se u ovoj Hrvatskoj uvijek voditi logikom da mrtav čovjek najmanje troši. Prodamo tvrtku, nema troška, spalimo brod, nema troška. Nastavimo li ovim putem, na kraju neće biti hrvatske države jer tako je još manje troška.
Foto: depositphotos.com, @ermess
Tagovi
Oporavak ribljeg fonda Privremeni lovostaj Plavi dizel Zadarska županija Papirologija Ribarske otpremnine Smanjenje flote Nacvionalna ribarska flota Natječaj Brodovi Tisuće eura
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/