Na našim prostorima postoje tri grupe bolesti koje su u fazi brzog rasta najopasnije za biljku: pepelnica, hrđa i lisna pjegavost. Javljaju se gotovo istovremeno i mogu nanijeti velike štete.
U vrijeme kad se od proizvođača očekuje visok, kvalitetan i stabilan prinos žita, više ne možemo dopustiti da nam urod ovisi o hirovima prirode, već moramo učiniti sve kako bismo umanjili negativan utjecaj bolesti i štetočina te biljkama omogućili najbolje uvjete za uspijevanje.
Bolesti godišnje odnose 20 do 50% prinosa pšenice i više ne postoji sorta koju ne treba prskati fungicidima ako želimo maksimalan urod. U proljeće, kada dolazi do brzog rasta pšenice, u donjim dijelovima biljke javlja se atmosfera zasićena vlagom, koja u kombinaciji s višom temperaturom i vlagom pogoduje razvoju bolesti. Na našim prostorima postoje tri grupe bolesti koje su u toj fazi najopasnije za biljku: pepelnica, hrđa i lisna pjegavost. Javljaju se gotovo istovremeno i mogu nanijeti velike štete.
Pepelnica se javlja svake godine, obično na nižim dijelovima biljke, ali, ako zahvati list zastavičar i klas, nanosi velike štete. Na zaraženim biljkama pojavljuje se pepeljasti sloj koji se širi kako se bolest razvija, zaraženi dijelovi biljke pak žute, suše se i opadaju. Hrđa se više javlja kad je hladnije i vlažnije vrijeme.
Opasna je jer stvara ranice na stabljici i listu biljke kroz koje pšenica gubi vodu. Prošle godine je cijela Europa imala problem s novom varijantom žute rđe nazvanom ratnička koja je napravila veliku pomutnju kod proizvođača, međutim, pošto ista napada samo list, po svojoj virulentnosti nije značajna kao obična hrđa koja napada i list i stabljiku biljke i tako izaziva mnogo veće štete. Pjegavost lista i stabljike također ugrožava prinos, osobito kada pšenica polegne, kao što se prošle godine na mnogim lokalitetima potvrdilo.
Povrh svega već navedenog, s proljećem se bude i insekti koji brzo naseljavaju pšenicu koja je u to vrijeme gotovo jedina zelena biljka na poljima i stoga osobito privlačno stanište. Kraj ožujka i početak travnja vrijeme je prskanja pšenice herbicidima, a obično se tom tretmanu pridružuje i tretman suzbijanja bolesti.
U prodajnoj paleti tvrtke BASF nalaze se tehnološki napredna sredstva vrhunske kvalitete i učinkovitosti koja se mogu međusobno kombinirati i nadopunjavaju se u djelovanju. Tako za prvi tretman pšenice BASF stručnjaci preporučuju:
Ovoj kombinaciji preporučenih sredstava može se dodati i Cycocel® 750 - usporivač (retardant) rasta žitarica visokih stabljika koji spriječava polijeganje stabiljaka i stimulira rast korijenovog sustava.
U proljeće počinje i bitka za prinos i kvalitetu ozimog ječma. Kod ječma se javljaju bolesti tipa pjegavosti koje imaju različite uzročnike u vidu gljivičnih oboljenja. Naravno, i ječam napadaju pepelnica i hrđa, koje u pojedinim godinama mogu napraviti značajne štete. Zajednička karakteristika tih bolesti je da se u proljeće naglo razvijaju u donjim dijelovima biljke i da kasnije prate biljku u rastu. Korovi su naravno prisutni kao i kod pšenice, a jednako tako i insekti. Zato za prvi tretman ozimog ječma BASF predlaže:
Preporuke za zaštitu ozimog ječma načelno su primjenjive i u jarom i proljetnom ječmu, samo treba obratiti pažnju na fenofaze razvoja biljke.
Pojedini proizvođači, nerijetko iz neznanja, banaliziraju probleme u zaštiti bilja pa tako i u zaštiti pšenice i ječma. Praksa je pokazala da su oni koji slušaju i primjenjuju savjete struke, po prinosima, kvaliteti i zaradi ispred prvospomenutih. Odluka je na poljoprivredniku, ali savjeti su:
Kliknite i saznajte više od BASF savjetnika!
Foto: depositphotos, goodluz
Tagovi
Partner
Slavonska avenija 1b,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: + 385 (0)1 60 00 027,
e-mail: matea.basic@basf.com
web: http://www.agro.basf.hr
Na ovom sadržaju komentiranje korisnika nije omogućeno.
Vedran Stapić
prije 5 dana
Ako bude po planu eto nas uskoro 😊
Blanka Kufner
prije 5 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)
Vedran Stapić
prije 5 dana
Krasne fotke Blanka!