Za pravovremeno i uspješno suzbijanje štetnika, važno je pravilno uzorkovanje uskladištenih proizvoda, čime se utvrđuju kretanje štetnika, razvojni oblici i njihova brojnost.
Štetni insekti i grinje predstavljaju konstantnu prijetnju tijekom čuvanja proizvoda u skladištima i silosima. Otkrivanje njihovih populacija u masi proizvoda nije uvijek jednostavno, jer se najčešće radi o vrlo sitnim organizmima, čije prisustvo uočimo tek kada se masovno razmnože, a štete na uskladištenim proizvodima su već napravljene. Stoga je nužno na vrijeme prepoznati pojavu skladišnih štetnika kako bi se zaustavio njihov razvoj i smanjile moguće štete.
Zrnatu robu u skladištima kao što su pšenica, ječam, zob i kukuruz, napadaju razne vrste štetnika koji uzrokupuju izravne štete izgrizajući i oštećujući cijelo zrno žitarica, ali i neizravne, na način što svojim uginulim tijelima, izmetom i raznim toksičnim tvarima zagađuju žitarice i stvaraju neugodan miris.
"Za pravovremeno i uspješno suzbijanje štetnika, važno je pravilno uzorkovanje uskladištenih proizvoda, čime se utvrđuju kretanje štetnika, razvojni oblici i njihova brojnost. Preporučeno je, barem jednom mjesečno pregledavati uzorke u manjoj količini, od 250-500 g. Procjena broja štetnika se određuje brojem odraslih štetnika u kilogramima zrnatih proizvoda, odnosno brojem moljaca na m2 zidnih ili podnih površina", kaže Marijana Lemić, inženjerka fitomedicine.
Za zaštitu uskladištenih poljoprivrednih proizvoda postoje dvije skupine mjera. Prve su preventivne i uključuju one kod kojih je onemogućen ili barem otežan prodor štetnika, primjerice postavljanje mreže na prozorima i otvorima. Zidovi objekta moraju biti glatki i bez pukotina, da bi se što manje prašine i štetnika zadržavalo na njima te se trebaju redovito čistiti. Primjena insekticida na zrno dozvoljena je samo posebnim uređajem za tretiranje žita na pokretnoj traci.
ACTELLIC 50 EC - kontaktni insekticid za preventivno i kurativno suzbijanje skladišnih štetnika kod pšenice i kukuruza, u količini od 8 ml sredstva na jednu tonu žitarica, uz dodatak 0,5-1 l vode na tonu. Sredstvo se ne smije koristiti na brašnastim proizvodima i zrnju uljarica. U skladištu se smije primijeniti samo jedanput godišnje, pomoću automatizirane opreme. Nije dovoljno učinkovit na žitnog kukuljičara (Rhizopertha dominica). Karenca nije potrebna za uskladištene žitarice.
K-OBIOL EC 25 - preventivni insekticid za izravnu primjenu na zrnju žitarica prije ulaska u silo-odjeljke ili velika podna skladišta, isključivo pomoću raspršivača koji osiguravaju uzak raspon veličine sitnih kapljica. Primjenjuje se u 10 l vode na 100 t zrna žita, čime je osigurana zaštita zrna tijekom 6 mjeseci (za Tribolium confusum 2-3 mjeseca), uz početnu koncentraciju od 0,25 mg/kg (ppm) deltametrina. Dvije litre sredstvu primjenjuju se u 10 l vode na 100 t zrna žita, čime je osigurana zaštita zrna tijekom 12 mjeseci, uz početnu koncentraciju od 0,5 mg/kg (ppm) deltametrina. Maksimalno su dopuštena dva tretiranja u sezoni.
KOFUMIN 308 EC - kontaktni insekticid za suzbijanje žižaka (Sitophilus spp.), žitnog kukuljičara (Rhyzopertha dominica), brašnara (Tribolium spp.) i surinamskog brašnara (Oryzaephilus surinamensis), nakon žetve, a pri unošenju u skladište, u količini 10 - 20 ml sredstva u 480 ml vode/tonu žitarica (1-2 l sredstva u 48 litara vode za tretiranje 100 tona žitarica).
Količina sredstva osigurava zaštitu duže od jedne godine, dok niža količina sredstva štiti do 6 mjeseci. Ne preporučuje se tretiranje kada su kukci već u zrnu. Maksimalno je dopušteno jedno tretiranje u sezoni.
KOFUMIN 308 EC - upotrebljava se kod pšenice, ječma, zobi, pšenoraži, raži i pira u količini 60 ml sredstva u 5 l vode/100 m2, raspršivanjem ili prskanjem ravnomjerno po cijeloj površini odnosno zidovima, podovima, stropovima, vratima i gredama. Radna zabrana odnosno karenca iznosi 48 sati. Primjenjuje se za suzbijanje žižaka (Sitophilus spp.), žitnog kukuljičara (Rhyzopertha dominica), brašnara (Tribolium spp.) i surinamskog brašnara (Oryzaephilus surinamensis). Dopušteno je jedno tretiranje u sezoni.
ACTELLIC DIMNI GENERATOR - koristi se za suzbijanje štetnika uskladištenih žitarica i to pšenice, ječma, zobi, pšenoraži, prosa, sirka, heljde, raži, kukuruza i riže i kukaca kestenjastog brašnara (Tribolium castaneum), surinamskog brašnara (Oryzaephilus surinamensis), žitnog žiška (Sitophilus granarius), brašnenog moljca (Ephestia kuehniella). Upotrijebite jedan dimni generator na 570 m3 i to u kasno proljeće ili rano ljeto. Ukoliko je populacija štetnika velika, ponovite primjenu nakon šest tjedana ili pred žetvu, dva puta u istom praznom skladištu.
Napore i sredstva trebalo bi ulagati u preventivu pojave štetnika više nego na kurativne mjere suzbijanja. Važan čimbenik je i povećanje transporta poljoprivrednih proizvoda koji omogućuje prenošenje štetnika. Jer, štetnici uneseni u novu okolinu brzo se prilagode, budući da su uvjeti za život u skladištima svugdje slični.
Tagovi
Autorica