Ako se tijekom nadolazećih tjedana nastave suhi uvjeti, to će imati vrlo negativan utjecaj na usjeve u Hrvatskoj, upozoravaju u Europskoj agenciji za praćenje usjeva MARS.
Nakon pretežno blage zime, ozime žitarice su u solidnom do dobrom stanju u većini dijelova Europe. Vremenski i uvjeti u tlu u većini zemalja omogućuju početak poljskih radova i proljetne obrade tla, navodi Europska agencija za praćenje usjeva MARS u svom aktualnom izvješću. Međutim, zabrinjavaju dugotrajno suhi uvjeti u jugozapadnoj Europi.
Na jugu Pirenejskog poluotoka na ozimine je negativno utjecala suša i one trenutno nisu u optimalnom stanju. U južnoj Francuskoj i sjeverozapadnoj Italiji razvoj biljaka je još uvijek u vrlo ranoj fazi, ali također su pogođene nedostatkom vlage. Međutim, kiša je potrebna i u mnogim drugim zemljama, ističu.
To uključuje Sloveniju, Hrvatsku, Mađarsku, Rumunjsku i jugozapadnu Ukrajinu gdje je vrlo sušno bilo u veljači i ožujku, a zabilježen je manjak od čak 50 posto u odnosu na prosjek. U ovim regijama tek je započeo proljetni razvoj ozimina pa ako uskoro ne bude kiše, smanjit će se potencijal prinosa, upozoravaju.
Stalni uvjeti suše u regiji Magreba (sjeverna Afrika) ozbiljno su utjecali na potencijal prinosa. Hladni i vlažni uvjeti duž talijanske obale Jadrana, u Grčkoj i Turskoj odgodili su njihov razvoj, ali su povoljni za vlagu u tlu.
Višak oborina u europskoj Rusiji je također povoljan za razvoj usjeva.
U periodu od 1. veljače do 10. ožujka su u sjevernoj i centralnoj te istočnoj Euorpi zabilježeni topliji uvjeti nego inače, s temperaturnim anomalijama višim za 2°C do 4°C u odnosu na dugoročni prosjek (LTA).
U svom izvješću najavljuju i ciklonski poremećaj preko jugoistočne Europe i Egejskog mora te Pirinejskog poluotoka.
Padavine se očekuju u velikim područjima jugoistočne Europe, istočnog Sredozemlja i Crnog mora. Ova atmosferska cirkulacija će pogodovati prodoru hladnijeg zraka preko istočne Europe, istočnog Mediterana i Crnomorske regije.
Dugoročna prognoza za naredne mjesece (travanj, svibanj, i lipanj) ukazuje na vrlo vjerojatne toplije uvjete nego inače i to u cijeloj Europi.
Ovo izvješće daje i precizniji pregled stanja po zemljama ili skupinama zemalja sa sličnim klimatskim uvjetima. Hrvatska ovdje dolazi "u paketu" sa Slovenijom. Tako je u ove dvije zemlje zabilježena blaga zima sa znatnim manjkom kiše
Temperature tijekom perioda analize bile su neznatno iznad sezonskog prosjeka. Broj vrlo hladnih dana (< -8 °C) bio je značajno niži nego inače te nije bilo posljedica mraza.
Prosječne zimske temperature u prosincu i siječnju prekinute su blagim razdobljem oko kraja godine dostižući dnevne prosjeke iznad 10°C. Veljača je bila pretežno 2 do 4°C toplija od sezonskih vrijednosti, dok su početkom ožujka temperature bile ispodprosječne.
Uočen je znatan manjak oborina gdje je u Sloveniji on iznosio 50, a u Hrvatskoj 30 do 50 posto manje od LTA, a što je posebno izraženo u veljači. Zbog nedostatka padalina vlažnost tla nije nadomještena, što bi mogao postati ograničavajući čimbenik za proljetni rast ozimih usjeva.
Ako se tijekom nadolazećih tjedana nastave suhi uvjeti, to će imati vrlo negativan utjecn na usjeve, upozoravaju.
Cjelovito izvješće možete preuzeti u dokumentu ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 3 godine
Prie više od 20 godina govorio sam o NUŽNOSTI izgradnje velikih i malih akumulacija u brdskoj Slavoniji ! Ali , ekonomski nepismeni političari to ne slušaju i imamo što imamo ! Prošle jeseni obnovljen je dio vode u brdskoj Slavoniji , neki izvori a time i potoci ponovno su aktivirani ! Ali , umjesto u AKUMULACIJAMA , voda je otekla u CRNO MORE ! Iz CRNILA Hrvatske poljoprivrede , sa bezvrijednim političarina i bezvrijednom njihovom poljoprivrednom komorom NE VIDIM pomak !