Pretraga tekstova
Sucokret se nekada izvozio i na tržište Mađarske i Srbije, gdje se uslužno dorađivao i vraćao kao gotov proizvod. Danas potičemo proizvodnju koji se dorađuje u domaćim kapacitetima. Ili ipak ne?
Pred čepinskom uljarom proteklog tjedna nije bilo velikih gužvi. Kako je temperatura i tijekom rujna dosezala 35°C, ne bi bilo nimalo bajno čekati u koloni na istovar robe, Navodno i ove godine, velike količine suncokreta odlaze van granica Hrvatske. Otkupljivači nisu izlazili s otkupnom cijenom sve do kraja. Sve je ostalo na špekulacijama pa se tako cijena kretala od 2,10 do 2,35 kn po kilogranu soje i 2,30 do 2,50 kn po kilogramu suncokreta.
"I suncokret je ove godine od viška sunca zaboljela glava. Suncokret nije toliko otporan na sušu kako se govori, iako će on najbolje amortizirati negativne posljedice suše", govori oplemenjivač s Poljoprivrednog instituta Osijek, Anto Mijić. Bit će, kažu stručnjaci, i kod suncokreta smanjenja prinosa uslijed suše, kao i kod drugih kultura, ali će kod njega efekti biti najblaži.
Gdje nije primijenjena optimana agrotehnika, štete će biti i do 20%. No, soja je najveći gubitnik sa prinosima manjim i do 70%. Pojavili su se i bolesti i štetnici. Površine su pod sojom povećane pa će sniženi urodi ipak biti kompenzirani. Povećanje površina pod sojom i do 40% rezultat je novog sustava izravnih plaćanja, stabilnosti cijena otkupa i traženosti sojinih proizvoda te neposijanosti ozimim usjevima jesenas zbog nepovoljnih uvjeta.
Suncokret je zasijan na uobičajenih 35 tisuća hektara, a nekad smo ga sijali na 50 tisuća. Prinosi suncokreta prema najnovijim podacima su od 2,8 do tri tone po hektaru. Uljara u Čepinu pokazala je interes za otkupom svog domaćeg suncokreta. "Sucokret se nekada izvozio i na tržište Mađarske i Srbije, gdje se uslužno dorađivao i vraćao kao gotov proizvod, a izrazito je ekonomski isplativ. Danas potičemo proizvodnju koji se dorađuje u domaćim kapacitetima, tako da pozdravljamo inicijativu Žita da otkupi sav urod od 100 tisuća tona sunockreta. Dodana vrijednost tako ostaje u granicama RH", kaže Ernest Nad iz HGK.
Tagovi
Ernest Nad HGK Žetva suncokreta Prodaja soje Anto Mijić PIO Čepinska uljara Stabilnost cijena Izravna plaćanja Izvoz Tržište Mađarske Srbija
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Partner
Televizija Slavonije i Baranje d.o.o.
Super TC, Trg slobode 6,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 (31) 203-000,
fax: +385 (31) 203-111,
e-mail: stv@stv.hr
web: http://www.stv.hr
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)
Vedran Stapić
prije 9 godina
Uljara u Čepinu je radila pogaču, a ne sačmu. Pogača ima puno više ulja u sebi od sačme, pa je time i cijena veća ... radi se o dakle o različitim proizvodima od iste sirovine.Mislim da i Čepinu sada idu u izgradnju pogona za ekstrakciju, pa će i oni imati sačmu.
đorđe patković
prije 9 godina
manji je prohod od soje ali ostane bolja zemlja , inače pamtim da je čepinska suncokretova sačma puno skuplja od šidske