Pretraga tekstova
U zemlji u kojoj je pristup poljima često težak za traktore, pa čak i avione, dronovi pokazuju veliki potencijal.
Na farmama u maloj državi Salvador u Srednjoj Americi mnoga polja (uglavnom šećerna trska), tretiraju se uz pomoć dronova. Velike letjelice s 20-litarskim spremnicima za gnojivo ili pesticide prate unaprijed mapirane rute i raspršuju usjeve u skladu s njima.
U zemlji u kojoj je pristup poljima često težak za traktore, pa čak i avione, dronovi pokazuju veliki potencijal. Nick Nawratil iz tvrtke Hylio smatra kako bi se upotrebom dronova prinosi mogli poboljšati za nekoliko desetaka posto, piše BBC.
Trenutno, najveći dio tretiranja na farmama u Salvadoru temelji se na pokusima, a ova tvrtka ih obavlja puno. Nawratil kaže da tijekom jednog prijepodneva mogu tretirati i do 40 hektara površine. Vidjeli su i koliko brzo šećerna trska, koja može doseći 6 m ili više, može narasti nakon ovakvog raspršivanja gnojiva.
Pozitivna iskustva stižu i iz drugih krajeva svijeta, pa je tako jedan južnoafrički farmer nedavno izjavio da se korištenjem drona na njegovoj farmi smanjila upotreba pesticida za 30%, a velika francuska poljoprivredna zadruga Ocealia zabilježila je prosječni porast prinosa od 10%, tvrde iz tvrtke.
Ta poboljšana učinkovitost mogla bi utjecati na smanjenje prekomjerne uporabe pesticida i gnojiva, što negativno utječe na bioraznolikost i podzemne vode.
Za zemlje u razvoju u visoko konkurentnom svjetskom poljoprivrednom tržištu, dronovi su sve primamljiviji. Na Filipinima je nedavno objavljeno da će testirati dronove na 5.000 hektara poljoprivrednih površina za prskanje usjeva. U Indiji se provodi sličan pilot projekt na farmama pamuka.
Postoje mnoge tehnološke tvrtke koje tvrde da njihovi poljoprivredni sustavi temeljeni na dronu mogu povećati prinos poljoprivrednika - među njima i tvrtke PrecisionHawk i Airinov u Francuskoj.
U Airinovom slučaju, multispektralne kamere koriste se za analizu apsorpcije dušika u pojedinim stadijima razvoja usjeva, prikazane na takozvanoj Zadoks skali. To pomaže poljoprivrednicima da odrede najbolje vrijeme za dodavanje gnojiva i gdje je to najpotrebnije, smanjujući potrošnju tog skupog resursa. Multispektralni senzori mogu snimati nevidljive valne duljine, kao što su infracrveno zračenje i ultraljubičasto svjetlo, ali i vidljivu svjetlost, što im omogućuje prepoznavanje nedostataka hranjivih tvari, oštećenja od štetnika i nedostatka vode.
Tvrtka gospodina Simarda poljoprivrednicima nudi mogućnost pretvaranja snimke sa dronova u 3D karte svojih polja kako bi pokazali kako voda može proći kroz njih - što je korisno pri određivanju kako poplave ili istjecanje vode mogu utjecati na usjeve i tlo.
Nedavni projekt u Brazilu upotrijebio je sustav za otkrivanje šteta od stonoga na biljkama, prikazujući gdje je točno na terenu bio problem.
Dronovi mogu biti automatizirani, ali i dalje zahtijevaju ljudsku ruku za vođenje, programiranje i servis, što povećava troškove. Nawratil kaže da se u Salvadoru tvrtka Hylio oslanja na ljudski rad čime pomažu izbjeći gubitak radnih mjesta.
"Ne upravljaju Amerikanaci ovim dronovima, mi obučavamo mještane, a oni postaju operatori na njima", kaže on.
Tagovi
Dron Tehnologija Poljoprivreda Prinos Prskanje Salvador Usjevi
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.